Poradniki

Co to jest VPN, jak działa i do czego służy? (2024)

Uaktualnione 4 stycznia, 2024

Andrzej Krawczyk

VPN lub wirtualna sieć prywatna umożliwia utworzenie bezpiecznego połączenia z inną siecią przez Internet. Sieci VPN mogą być używane do uzyskiwania dostępu do witryn z ograniczeniami regionalnymi, ochrony Twojej aktywności związanej z przeglądaniem stron na publicznym Wi-Fi i nie tylko.

Obecnie sieci VPN są bardzo popularne, ale nie z powodów, dla których zostały pierwotnie stworzone. Pierwotnie były tylko sposobem na bezpieczne połączenie sieci biznesowych przez Internet lub umożliwienie dostępu do sieci biznesowej z domu.

Sieci VPN zasadniczo przekazują cały ruch sieciowy do własnej węwnętrznej sieci, z której pochodzą korzyści — takie jak zdalny dostęp do zasobów sieci lokalnej i omijanie cenzury Internetu, itp. Większość systemów operacyjnych ma zintegrowaną obsługę VPN.

Co to jest VPN i w czym Tobie może pomóc?

Mówiąc bardzo prosto, VPN łączy Twój komputer, smartfon lub tablet z innym komputerem (zwanym serwerem) gdzieś w Internecie i umożliwia przeglądanie Internetu za pomocą połączenia internetowego tego komputera. Więc jeśli ten serwer znajduje się w innym kraju, będzie wyglądać tak, jakbyś przebywał w tym kraju, potencjalnie otwierając Tobie drogę do dostępu do rzeczy, których normalnie nie miałeś.

Więc jak to ci pomaga? Dobre pytanie! Możesz użyć VPN do:

 • Ominięcia ograniczeń geograficznych na stronach internetowych lub przesyłania strumieniowego audio i wideo
 • Oglądania serwisów streamingowych, takich jak Netflix i Hulu
 • Ukrywania swojej aktywności internetowej podczas używania publicznych hotspotów Wi-Fi
 • Zyskania przynajmniej trochę anonimowości w Internecie, ukrywając swoją prawdziwą lokalizację
 • Chronienia się przed logowaniem podczas torrentowania

Obecnie wiele osób korzysta z VPN do torrentowania lub omijania ograniczeń geograficznych w celu oglądania treści w innym kraju. Nadal są bardzo przydatne do ochrony swojej aktywności w sieci podczas pracy w kawiarni, ale to już nie jedyne zastosowanie.

Jak znaleźć VPN i który wybrać?

W zależności od potrzeb możesz korzystać z VPN w miejscu pracy, samodzielnie utworzyć serwer VPN lub czasami hostować go poza domem — ale realistycznie ogromna większość ludzi po prostu szuka czegoś, co ich chroni podczas torrentowania lub pomaga im oglądać niektóre filmy lub seriale online, do których nie mają dostępu ze swojego kraju.

Najłatwiej jest po prostu wejść na jedną z poniższych witryn, zarejestrować się i pobrać klienta VPN na komputer z systemem Windows, Mac, Android, iPhone lub iPad.

W naszej opinii jest kilka wiodących rozwiązań na rynku:

 • Najlepsza sieć VPN: ExpressVPN
  Ten serwer VPN ma najlepszą kombinację łatwości obsługi, naprawdę szybkich serwerów i obsługuje strumieniowe przesyłanie multimediów i torrenty, a wszystko to za niską cenę.
 • Najtańsza opcja: Surfshark
  Ta sieć VPN jest naprawdę łatwa w użyciu, świetnie do użytku w kawiarnii. Ma trochę mniej dodatkowych opcji niż konkurencja ale spokojnie wystarczy do podstawowych potrzeb.
 • VPN dla bardziej wymagających: NordVPN
  Zawiera najszerszy wachlarz opcji. Nie jest tak łatwy w użyciu jak inne, ale zdecydowanie możesz ich używać do torrentowania i przesyłania strumieniowego multimediów.

Wszystkie z nich mają bezpłatne wersje próbne, więc możesz łatwo odzyskać pieniądze, jeśli zmienisz zdanie lub serwisy nie spełnią Twoich potrzeb.

1.  ExpressVPN – korzystaj z najlepszej sieci VPN bez ryzyka przez 30 dni
ExpressVPN to nasza najwyżej oceniana sieć VPN i najlepsza usługa na rynku. Jeśli nie masz zamiaru płacić, Express oferuje  30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy,  dzięki czemu możesz ją przetestować bez ryzyka.

Zaoszczędź 49%: Uzyskaj trzy miesiące za darmo w abonamencie rocznym

2. Surfshark – z łatwością najlepsza tania sieć VPN
Jeśli chcesz światowej klasy sieci VPN, ale nie możesz sobie pozwolić na rzucanie się w oczy, Surfshark to świetna opcja. Odblokowuje wszystkie witryny strumieniowe i ma świetne funkcje prywatności, a za jedyne 2,49 USD miesięcznie jest to świetna wartość. Co więcej, oferuje również 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy bez ryzyka.

3. NordVPN – gigant VPN ukierunkowany na bezpieczeństwo
Prawdopodobnie najsłynniejszy VPN na scenie, NordVPN zapewnia bardzo bezpieczną opcję. Może odblokować prawie wszystkie witryny strumieniowe, w tym Netflix. Dodatkowo będziesz objęty 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy.

Jak działa VPN?

Po podłączeniu komputera (lub innego urządzenia, takiego jak smartfon lub tablet) do sieci VPN, komputer działa tak, jakby znajdował się w tej samej sieci lokalnej, co VPN. Cały ruch sieciowy jest przesyłany przez bezpieczne połączenie z VPN. Ponieważ komputer zachowuje się tak, jakby był w sieci, umożliwia to bezpieczny dostęp do zasobów sieci lokalnej, nawet gdy znajdujesz się po drugiej stronie świata. Jest to szczególnie przydatne jeśli próbujesz wejść do plików firmowych a pracujesz zdalnie. Będziesz także mógł korzystać z Internetu tak, jakbyś był obecny w lokalizacji VPN, co ma pewne zalety, jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi lub chcesz uzyskać dostęp do stron internetowych z blokadą geograficzną.

Gdy przeglądasz sieć w trakcie połączenia z VPN, Twój komputer kontaktuje się z witryną za pośrednictwem zaszyfrowanego połączenia VPN. VPN przekazuje żądanie za Ciebie i przekazuje odpowiedź ze strony z powrotem za pośrednictwem bezpiecznego połączenia. Jeśli korzystasz z sieci VPN z siedzibą w USA, aby uzyskać dostęp do Netflix, Netflix uzna, że ​​Twoje połączenie pochodzi z USA.

Inne przykładowe zastosowania VPN

VPN są dość prostym narzędziem, ale można ich używać do wielu różnych rzeczy:

 • Dostęp do sieci biznesowej podczas podróży: VPN są często używane przez osoby podróżujące służbowo w celu uzyskania dostępu do sieci firmowej, a przede wszystkim jej lokalnych zasobów sieciowych. Zasoby lokalne nie muszą być bezpośrednio udostępnione w Internecie, co zwiększa bezpieczeństwo.
 • Uzyskaj dostęp do sieci domowej podczas podróży: Możesz także skonfigurować własną sieć VPN, aby uzyskać dostęp do własnej sieci podczas podróży. Umożliwi to dostęp do pulpitu zdalnego systemu Windows przez Internet, korzystanie z lokalnych udziałów plików i granie w gry przez Internet tak, jakbyś był w tej samej sieci LAN (sieć lokalna).
 • Ukryj swoją aktywność przeglądania przed siecią lokalną i usługodawcą internetowym: jeśli korzystasz z publicznego połączenia Wi-Fi, Twoja aktywność przeglądania witryn innych niż HTTPS jest widoczna dla wszystkich w pobliżu, jeśli wiedzą, jak to zrobić. Jeśli chcesz ukryć swoją aktywność przeglądania, aby uzyskać nieco więcej prywatności, możesz połączyć się z VPN. Sieć lokalna zobaczy tylko jedno, bezpieczne połączenie VPN. Cały pozostały ruch będzie przechodził przez połączenie VPN. Chociaż można to wykorzystać do obejścia monitorowania połączenia przez dostawcę usług internetowych, pamiętaj, że dostawcy VPN mogą zdecydować się na rejestrowanie ruchu na swoich końcach.
 • Uzyskaj dostęp do stron internetowych z blokadą geograficzną: niezależnie od tego, czy jesteś Polakiem próbującym uzyskać dostęp do konta Netflix podczas podróży za granicę, czy chcesz korzystać z amerykańskich witryn medialnych, takich jak Netflix, Pandora i Hulu, będziesz mieć dostęp do tych regionów – usługi z ograniczeniami, jeśli łączysz się z siecią VPN znajdującą się w USA.
 • Omiń cenzurę Internetu: wielu Chińczyków korzysta z VPN, aby ominąć Wielką Chińską Zaporę Sieciową i uzyskać dostęp do całego Internetu.
 • Pobieranie plików: Tak, bądźmy szczerzy — wiele osób korzysta z połączeń VPN do pobierania plików przez BitTorrent. Może to być przydatne, nawet jeśli pobierasz całkowicie legalne torrenty — jeśli Twój dostawca usług internetowych ogranicza BitTorrent i spowalnia go, możesz użyć BitTorrenta w sieci VPN, aby uzyskać większe prędkości. To samo dotyczy innych rodzajów ruchu, w który może ingerować Twój dostawca usług internetowych (chyba że zakłócają one sam ruch VPN).

Korzystanie z sieci VPN w systemie Windows

Łączenie się z siecią VPN jest dość proste. W systemie Windows naciśnij klawisz Windows, wpisz VPN i kliknij opcję Skonfiguruj połączenie wirtualnej sieci prywatnej (VPN) . (Jeśli korzystasz z systemu Windows, po przeprowadzeniu wyszukiwania musisz kliknąć kategorię Ustawienia). Użyj kreatora, aby wprowadzić adres i dane logowania do usługi VPN, której chcesz użyć. Następnie możesz łączyć się i rozłączać z sieciami VPN za pomocą ikony sieci na pasku zadań — tej samej, w której zarządzasz sieciami Wi-Fi, z którymi jesteś połączony.

VPN settings on a Windows computer

Nasze rekomendacje VPN

Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z VPN i chcesz mieć najlepszą sieć VPN do korzystania z publicznych hotspotów Wi-Fi lub uzyskiwania dostępu do witryn z ograniczeniami regionalnymi, istnieje kilka dobrych, prostych opcji. Podoba nam się ExpressVPN, ponieważ mają one świetne prędkości i znacznie więcej funkcji niż przeciętnie, w tym klientów dla prawie każdego urządzenia — możesz nawet wstępnie zainstalować router z ich klientem VPN.

Na rynku są oczywiście inne produkty VPN — lubimy również NordVPN za wszystkie dostępne opcje konfiguracji — a w przypadku ograniczonego użytkowania Surfshark ma bardzo tanie plany — co jest świetne, jeśli potrzebujesz tylko podstawowych opcji.

Możesz być również zainteresowany konfiguracją VPN na własnym serwerze, co możesz zrobić za pomocą Tomato, OpenWRT lub Linux. Oczywiście nie pozwoli ci to uzyskać dostępu do stron internetowych z blokadą geograficzną — chyba że podróżujesz poza granice kraju i zdalnie uzyskujesz dostęp do własnej sieci.

1.  ExpressVPN – korzystaj z najlepszej sieci VPN bez ryzyka przez 30 dni
ExpressVPN to nasza najwyżej oceniana sieć VPN i najlepsza usługa na rynku. Jeśli nie masz zamiaru płacić, Express oferuje  30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy,  dzięki czemu możesz ją przetestować bez ryzyka.

Zaoszczędź 49%: Uzyskaj trzy miesiące za darmo w abonamencie rocznym

2. Surfshark – z łatwością najlepsza tania sieć VPN
Jeśli chcesz światowej klasy sieci VPN, ale nie możesz sobie pozwolić na rzucanie się w oczy, Surfshark to świetna opcja. Odblokowuje wszystkie witryny strumieniowe i ma świetne funkcje prywatności, a za jedyne 2,49 USD miesięcznie jest to świetna wartość. Co więcej, oferuje również 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy bez ryzyka.

3. NordVPN – gigant VPN ukierunkowany na bezpieczeństwo
Prawdopodobnie najsłynniejszy VPN na scenie, NordVPN zapewnia bardzo bezpieczną opcję. Może odblokować prawie wszystkie witryny strumieniowe, w tym Netflix. Dodatkowo będziesz objęty 30-dniową gwarancją zwrotu pieniędzy.

← Wróć do bloga

Andrzej Krawczyk

Z wykształcenia informatyk, Andrzej jest entuzjastą oprogramowania i digital marketingu, a zarazem edytorem witryny MójStartup. Poza redagowaniem artykułów, Andrzej angażuje się w organizację konferencji i warsztatów, dzieląc się swoją wiedzą z innymi pasjonatami branży oraz wspierając startupy w ich rozwoju i skutecznym marketingu.

Nasz wybór nr.1
NordVPN

NordVPN to szybkie i łatwe w obsłudze rozwiązanie do anonimowego przeglądania sieci. Zdecydowanie jedno z najlepszych w chwili obecnej na rynku.

68% zniżki na BLACK FRIDAY

Sprawdź już dziś