Poradniki

Jak namierzyć kogoś po IP?

Uaktualnione 16 marca, 2023

Andrzej Krawczyk

Być może wiesz, jak sprawdzić własny adres IP, ale czy wiesz, że możesz również znaleźć adres IP innej osoby?

Istnieje kilka różnych powodów, dla których możesz chcieć znaleźć czyjś adres IP. Może chcesz umieścić na czarnej liście urządzenie, które ciągle łączy się z Twoją siecią Wi-Fi. A może masz nadzieję zweryfikować lokalizację osoby, poprzez prześledzenie źródła jej adresu IP. Niezależnie od powodu, istnieje kilka sposobów na znalezienie czyjegoś adresu IP – a oto one.   

Użyj narzędzia do wyszukiwania adresów IP

Poziom trudności: łatwy

Najprostszym sposobem na znalezienie czyjegoś adresu IP jest skorzystanie z jednego z wielu narzędzi do wyszukiwania adresów IP dostępnych online. Strony takie jak WhatIsMyIPAddress.com lub WhatIsMyIP.com oferują narzędzia do wyszukiwania adresu IP i sprawdzania o nim dodatkowych informacji w bezpłatnym rejestrze publicznym.

Należy pamiętać, że te publiczne rejestry są zazwyczaj dokładne, ale mogą zawierać nieaktualne informacje. Zamiast identyfikować aktualne dane w czasie rzeczywistym, informacje geolokalizacyjne związane z adresem IP pochodzą z ogromnych baz danych utrzymywanych przez strony trzecie. Tak więc, gdy szukasz adresu IP, zwracane informacje pochodzą od dostawcy bazy danych geolokalizacyjnych, a nie od odpowiadającego serwera lub urządzenia. 

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić znalezione informacje o adresie IP za pomocą innego narzędzia do wyszukiwania, aby zweryfikować ich dokładność.

Sprawdź pełny nagłówek e-maila

Poziom trudności: łatwy

Przychodząca poczta e-mail to kolejna szybka metoda na znalezienie czyjegoś adresu IP. To oczywiście wymaga, abyś już otrzymał wiadomość od nadawcy, którego IP chcesz znaleźć.

Poczta e-mail dostarcza nie tylko treść wiadomości, ale także metadane zebrane w nagłówkach. Nagłówki zawierają kluczowe informacje, które mówią nam skąd pochodzi wiadomość, w tym adres IP. Ale gdzie w ogóle znajdują się nagłówki e-maili?

Ta konkretna lokalizacja różni się w zależności od używanej usługi poczty e-mail. 

Na przykład w Gmailu znajdziesz je w wiadomości e-mail, klikając ikonę „Więcej”, a następnie wybierając z rozwiniętego menu opcję „Pokaż oryginał”. Otworzy się nowe okno zawierające adres IP nadawcy, znacznik czasu i inne dane kontekstowe dotyczące wiadomości.

Adres IP nadawcy wiadomości przekazany przez klienta poczty Gmail

Jak znaleźć czyjś adres IP za pomocą nagłówków wiadomości e-mail

Skorzystaj z poniższych przewodników, aby znaleźć pełne nagłówki u swojego dostawcy poczty e-mail.

Należy pamiętać, że nie zawsze można ufać informacjom w nagłówkach wiadomości e-mail. Oszuści nie tylko mogą fałszować swoje nagłówki, ale zaawansowane ustawienia prywatności poczty e-mail, takie jak te w iOS 15  oznaczają, że każdy może również ukryć swój adres IP.  

Tak więc następnym razem, gdy znajdziesz adres IP za pomocą tej metody, upewnij się, że uruchomiłeś sprawdzanie adresu IP, aby zweryfikować jego autentyczność.

Otwórz wiersz poleceń

Poziom trudności: średniozaawansowany

Za pomocą komputera możesz znaleźć czyjś adres IP bezpośrednio z wiersza poleceń. Jest to pomocne nie tylko w identyfikacji adresu IP witryny internetowej, ale może również pomóc w zlokalizowaniu adresu IP konkretnej osoby. Ponadto narzędzie to jest preinstalowane na większości komputerów.

Na komputerach z systemem Windows wiersz poleceń można uruchomić z pola wyszukiwania menu Start. W przypadku komputerów Mac aplikacja o nazwie „Terminal” znajdująca się w folderze Narzędzia (Utilities) lub uruchamiana z wyszukiwania w Spotlight umożliwia otwarcie wiersza poleceń. 

Gdy po raz pierwszy otworzysz wiersz poleceń, zobaczysz czarny ekran. Stąd będziesz mógł przetestować osiągalność adresu IP za pomocą polecenia ping. Ping spróbuje nawiązać połączenie między Twoim urządzeniem, a urządzeniem o adresie IP, którego szukasz.

Jak znaleźć adres IP strony internetowej?

W wierszu poleceń (lub oknie terminala) wpisz słowo „ping”, po którym następuje spacja i adres URL witryny, którą chcesz śledzić; następnie prześlij polecenie, używając klawisza Enter (Windows) lub Return (Mac) na klawiaturze. 

Na przykład, jeśli chcesz poznać adres IP dla Google, wpisz ping www.google.com i naciśnij enter.

Teraz Twój komputer spróbuje znaleźć serwer dla tej witryny. Jeśli się powiedzie, pojawi się szukany adres IP, w przeciwnym razie niepowodzenie jest sygnalizowane komunikatem o błędzie. 

Jak znaleźć czyjś adres IP przez czat

Jeśli korzystasz z platformy peer-to-peer, takiej jak Skype, TorChat, Trillian lub jakiejkolwiek komunikacji opartej na przeglądarce obsługiwanej przez WebRTC to możesz znaleźć czyjś indywidualny adres IP. Wymaga to nie tylko wcześniejszej korespondencji z użytkownikiem, którego adres IP chcesz śledzić, ale także aktywnego czatu na żywo, połączenia wideo lub połączenia VoIP. W ten sposób nawiążesz bezpośrednie połączenie, które umożliwi Ci śledzenie jego adresu IP.

Aby znaleźć czyjś adres IP, użyj polecenia „netstat”, które będzie pingować każde połączenie w czasie rzeczywistym z Twoim urządzeniem za pośrednictwem połączenia lub sesji czatu.

Jeśli nie prowadzisz jeszcze aktywnego czatu lub nie dzwonisz z osobą, którą chcesz śledzić, zacznij od zainicjowania jednego z nich. Następnie wpisz polecenie netstat –an i naciśnij klawisz „Enter” lub „Return”. Otrzymasz adres IP każdego nawiązanego połączenia TCP.  

Zauważ, że ta metoda działa tylko w przypadku bezpośredniej komunikacji peer-to-peer. Kiedy korzystasz z klientów czatu obsługiwanych przez większe platformy, takie jak Slack, co najmniej jeden serwer znajduje się zwykle między Tobą a osobą po drugiej stronie, i wówczas nie jest to bezpośrednie połączenie peer-to-peer. 

Tak więc adres IP, który zobaczysz za pomocą polecenia netstat na przykład na Facebook Messengerze, pochodziłby z serwera czatu, z którym nawiązałeś połączenie.

Jak namierzyć kogoś po IP? – Podsumowanie

Teraz masz wszystkie narzędzia do znalezienia czyjegoś adresu IP lub wykonania niezawodnego śledzenia IP, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Znasz jednak również narzędzia, za pomocą których inne osoby mogą Cię znaleźć.

Co zrobić żeby nie dało się namierzyć Twojego IP?

Przeglądając internet często spotykamy witryny, które używają plików cookie lub innych środków, aby zapamiętać informacje o tym co wyszukujesz, zapisać Twoje preferowane ustawienia, a wszystko to dzięki śledzeniu i zapamiętywaniu Twojego adresu IP. Jak uniknąć tego problemu?

Nie tylko możemy jednorazowo wyczyścić historię przeglądania, ale możemy aktywnie ukrywać nasz adres IP za pośrednictwem serwisów VPN, które pozwolą nam zachować w pełni anonimowe przeglądanie strony w dowolnym momencie.

VPN może ukryć nasz prawdziwy adres IP, gdy jesteśmy online, aby zapewnić prywatność i bezpieczeństwo. Wiodące rozwiązania VPN, takie jak NordVPN, ExpressVPN, Surfshark i inne programy będą używać technologii AES-256 do szyfrowania danych online, pozwalając Ci cieszyć się wyższym poziomem bezpieczeństwa i prywatności w świecie online.

← Wróć do bloga

Andrzej Krawczyk

Z wykształcenia informatyk, Andrzej jest entuzjastą oprogramowania i digital marketingu, a zarazem edytorem witryny MójStartup. Poza redagowaniem artykułów, Andrzej angażuje się w organizację konferencji i warsztatów, dzieląc się swoją wiedzą z innymi pasjonatami branży oraz wspierając startupy w ich rozwoju i skutecznym marketingu.

Nasz wybór nr.1
NordVPN

NordVPN to szybkie i łatwe w obsłudze rozwiązanie do anonimowego przeglądania sieci. Zdecydowanie jedno z najlepszych w chwili obecnej na rynku.

Promocje do -60%

Sprawdź już dziś