Poradniki

Poradnik WordPress na 2024 – Co to jest WordPress? Jak zacząć?

Uaktualnione 1 stycznia, 2024

Andrzej Krawczyk

Pomysły na pracę zdalną, Praca z domu, Praca online, Praca Digital Nomad

Więc chcesz założyć nową stronę internetową. Masz dobre pojęcie o tym, o czym będzie Twoja witryna, jakie treści na niej będziesz mieć, czy będziesz cokolwiek sprzedawać, lista jest długa. Teraz zacznij korzystać z WordPress!

Wygląda na to, że jesteś gotowy, aby zacząć, prawda? Ale czekaj, co z twoją platformą? Jeśli to czytasz, prawdopodobnie wybrałeś – lub rozważasz wybór – WordPress. Ale być może nie wiesz, jak zacząć. A może po prostu potrzebujesz przypomnienia sobie, jak to działa. Ten artykuł pomoże uprościć ten proces, przedstawiając krok po kroku, jak rozpocząć korzystanie z witryny WordPress.

Uwaga: istnieją duże różnice między WordPress.com a WordPress.org , w tym przewodniku będziemy udostępniać wskazówki dotyczące domeny .ORG.

Co to jest WordPress? 

U podstaw WordPress.org jest najprostszym i najpopularniejszym sposobem na stworzenie własnej strony internetowej lub bloga. W rzeczywistości WordPress obsługuje ponad 37,6% wszystkich witryn w Internecie. Tak – prawdopodobnie więcej niż jedna na cztery odwiedzane witryny jest obsługiwana przez WordPress.

Na nieco bardziej technicznym poziomie WordPress jest systemem zarządzania treścią typu open source na licencji GPLv2, co oznacza, że ​​każdy może bezpłatnie używać lub modyfikować oprogramowanie WordPress. System zarządzania treścią to w zasadzie narzędzie, które ułatwia zarządzanie ważnymi aspektami witryny – takimi jak treść – bez konieczności posiadania wiedzy na temat programowania.

W rezultacie WordPress sprawia, że ​​tworzenie witryny internetowej jest dostępne dla każdego – nawet dla osób, które nie są programistami.

Czym jest #WordPress? Mówiąc najprościej, to najlepszy sposób na zbudowanie strony internetowej.

Krok 1: znajdź najlepszy hosting dla swojej witryny

Zanim zaczniesz korzystać z WordPress.org, potrzebujesz usługi hostingowej. Możesz skonfigurować własny serwer i zainstalować WordPress na swoim komputerze, ale kiedy dopiero zaczynasz, łatwiej jest subskrybować usługę, która ma już skonfigurowane serwery i jest gotowa do hostowania witryny WordPress. Niektóre usługi są bezpłatne, a niektóre płatne; zalecamy korzystanie z płatnego, ponieważ zapewni on wyższą jakość usług i funkcji.

Nie wiesz, jaki typ hostingu lub który host wybrać? Całkowicie rozumiemy (i byliśmy tam wcześniej, Mój Startup kilka razy zmieniał hosty, zanim znalazł idealne dopasowanie). Istnieje kilka różnych typów hostingu, z których każdy ma swoje wady i zalety. Możesz przeczytać nasz przewodnik po najlepszych hostingach WordPress lub przejrzeć naszą poręczną infografikę przedstawiającą najlepsze opcje hostingu, które polecamy nowym użytkownikom WordPress.

Opcje hostingu WordPress

Najlepszy hosting WordPress

Hosting współdzielony jest tym, od czego zaczyna większość nowych użytkowników WordPress. Jest to łatwa i niedroga opcja, która ma wystarczające zasoby do hostowania nowej witryny internetowej. Większość współdzielonych hostów oferuje instalację WordPress za pomocą jednego kliknięcia, rozsądną ilość miejsca na dane i przepustowość, a czasem kilka korzyści (takich jak kupony Google Adwords lub nawet bezpłatna nazwa domeny). Naszym zdaniem najlepszy plan hostingu współdzielonego pochodzi od Bluehost. Już od 2,95 USD miesięcznie (z naszym specjalnym linkiem) to świetna opcja dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z WordPressem.

Zarządzany VPS (co oznacza wirtualne serwery prywatne) to krok naprzód w stosunku do hostingu współdzielonego. Wciąż współdzielisz serwer z innymi użytkownikami, ale serwer jest podzielony na sekcje, więc każdy z nich ma własny mini serwer, co zapewnia większe bezpieczeństwo, prywatność i działanie witryny. Ponadto dzięki zarządzanemu VPS nie musisz konserwować swojego serwera – firma hostingowa obsługuje aktualizacje oprogramowania i koduje aktualizacje WordPressa, dzięki czemu możesz skupić się na swojej witrynie. Naszym wyborem najlepiej zarządzanego VPS jest koło zamachowe. Oferują fantastyczne usługi, takie jak bezpłatne migracje, wbudowane buforowanie, automatyczne kopie zapasowe i wiele innych, co daje dużo korzyści z każdej zainwestowanej złotówki.

Ostatnią opcją hostingu jest zarządzany hosting WordPress , w którym firma hostingowa w pełni zarządza Twoim serwerem za Ciebie. Hosting zarządzany oferuje więcej funkcji i zasobów witryny niż współdzielone, a wiele hostów zarządzanych oferuje skalowalne plany hostingu, dzięki czemu można zacząć od niewielkich rozmiarów i aktualizować serwer w miarę rozwoju firmy. Od lat korzystamy z hostingu zarządzanego z WP Engine i jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości naszego hostingu, a także z niesamowitej obsługi ich zespołu wsparcia. Oferują świetny osobisty plan dla nowych blogerów, a także niesamowite plany premium i korporacyjne dla witryn o dużym ruchu.

Krok 2: Wybierz nazwę domeny

Prawdopodobnie masz już wybraną nazwę witryny lub krótką listę nazw. To wspaniale! Jeśli tego nie zrobisz, znajdziesz wiele artykułów, które mogą pomóc w przeprowadzeniu burzy mózgów. Pamiętaj tylko, że nazwa domeny powinna odzwierciedlać przeznaczenie Twojej witryny i być na tyle interesująca, aby przyciągać odwiedzających.

Inną częścią nazewnictwa, której zwraca się nieco mniej uwagi, jest nazwa domeny. Z technicznego punktu widzenia nazwa domeny to część adresu URL identyfikująca adresy IP (identyfikujące komputery lub urządzenia w sieci) oraz strony internetowe. Mówiąc prościej, jest to Twój adres internetowy. Każda nazwa domeny ma sufiks, na przykład .com lub .org. Możesz zarejestrować dowolną nazwę domeny, która nie jest jeszcze zajęta – za roczną opłatą. Niektórzy usługodawcy hostingowi zapewniają bezpłatną rejestrację domeny przez pierwszy rok. W ramach procesu rejestracji hosty będą również automatycznie sprawdzać, czy domena jest dostępna do użytku. Ale zawsze możesz kupić nazwę domeny bezpośrednio od rejestratora, takiego jak NameCheap lub GoDaddy .

Po ustaleniu nazwy domeny postępuj zgodnie z instrukcjami firmy hostingowej, aby zakończyć proces konfiguracji. Prawdopodobnie będziesz musiał wskazać nazwę swojej domeny swojemu usługodawcy hostingowemu. Po prostu przejrzyj ich dokumenty online lub przeprowadź szybkie wyszukiwanie w Google, aby znaleźć szczegółowe instrukcje. Teraz zaczyna się prawdziwa praca!

Kolejne kroki niekoniecznie muszą odbywać się w określonej kolejności. Możesz teraz uzyskać dostęp do pulpitu nawigacyjnego i zwrócić uwagę na to, co uważasz za najbardziej pilne.

Witamy w WordPressie

W tym momencie pomocne może być wyświetlenie witryny i przejrzenie opcji administratora. W ten sposób wiesz, z czym musisz pracować.

Krok 3: Dostosuj projekt witryny

WordPress domyślnie obsługuje konkretny motyw, z którym możesz korzystać w obecnym stanie, dostosować go lub zmienić na nowy motyw.

Darmowe motywy

WordPress ma kilka wstępnie zainstalowanych motywów do wyboru. Aby zobaczyć katalog darmowych motywów WordPress , kliknij Wygląd> Motywy. Jeśli klikniesz przycisk Dodaj nowy , zobaczysz listę darmowych motywów WordPress z katalogu WordPress.org wraz ze szczegółami dotyczącymi motywów oraz opcją ich podglądu lub instalacji.

Dodaj nowy motyw WordPress

Możesz także zainstalować motyw opracowany przez firmę zewnętrzną. Wiele renomowanych witryn oferuje bezpłatne motywy WordPress – w tym Mój Startup. Instalacja jest nieco inna, ponieważ musisz pobrać motyw. Często jest to plik .zip z nazwą motywu. Aby zainstalować, po prostu przejdź do katalogu motywów i kliknij Prześlij motyw .

Przesyłanie motywu WordPress

Na następnym ekranie powinien pojawić się monit o wyszukanie motywu na komputerze. Wybierz plik motywu (wspomniany wcześniej .zip) i kliknij, aby zainstalować. Pozostaje tylko kliknąć aktywuj, aby użyć nowego motywu na swojej stronie.

Motywy Premium

Podczas gdy darmowe motywy to świetny sposób na rozpoczęcie, motywy premium (lub płatne) są złotym standardem. Motywy premium innych firm oferują większą różnorodność i często zawierają o wiele więcej funkcji niż motywy, które znajdziesz w katalogu darmowych motywów.

Na przykład motyw Total WordPress zawiera łatwy w użyciu wizualny kreator stron, wbudowane opcje dla twojego portfolio, dostosowywalny blog, niestandardowe czcionki, nieograniczone opcje kolorów i mnóstwo innych. Ale co najważniejsze, zawiera łatwy importer demonstracyjny, którego można użyć do zaimportowania dowolnej wersji demonstracyjnej motywu na żywo. Wystarczy kilka kliknięć, aby rozpocząć projektowanie witryny.

Całkowicie responsywny uniwersalny motyw WordPress

Ale to tylko jedna opcja. Istnieje wiele rynków z motywami premium, na których można kupić nowy motyw dla swojej witryny. Themeforest to dobre miejsce na rozpoczęcie wyszukiwania motywu premium z ponad 11 000 motywami do wyboru. Lub możesz przeglądać wiele kolekcji motywów, które zebraliśmy tutaj w Mój Startup.

Po znalezieniu, zakupieniu i pobraniu żądanego motywu musisz go zainstalować (tak jak omówiliśmy w sekcji bezpłatnych motywów). Przejdź do Motywy> Dodaj nowy, aby przesłać, zainstalować i aktywować. Jeśli Twój motyw premium zawiera jakiekolwiek dołączone wtyczki, możesz zobaczyć dodatkowe monity lub powiadomienia o zainstalowaniu zalecanych wtyczek.

Theme Customizer

Inne części wyglądu, które chcesz dostosować, to widżety, menu, nagłówek i tło. Wszystko to można zmienić za pomocą narzędzia do dostosowywania motywu, które można znaleźć w sekcji Wygląd (tuż pod opcją motywów). Kliknij, aby otworzyć narzędzie do dostosowywania miłości WordPress:

Dostosowywanie motywu WordPress

WordPress jest fabrycznie wyposażony w wiele widżetów, z których niektóre są aktywowane i pojawiają się na pasku bocznym witryny. W razie potrzeby możesz je zmienić, a jeśli chcesz więcej, zawsze możesz zainstalować wtyczkę, aby dodać nowe.

Dodaj widżety WordPress

Twój motyw może obsługiwać różne lub wiele lokalizacji menu (główny, górny pasek, stopka itp.). Jeśli tak się nie stanie, dostępne są wtyczki menu do instalacji. Prawdopodobnie nie będziesz musiał się tym zbytnio przejmować, dopóki nie skonfigurujesz kilku stron.

Krok 4: Dodaj wtyczki, aby uzyskać więcej funkcji

W zależności od tego, jak korzystasz ze swojej witryny, i od funkcjonalności motywu, prawdopodobnie będziesz musiał zainstalować i aktywować różne wtyczki. Dodają one do możliwości Twojej witryny.

Aby zainstalować bezpłatne wtyczki, przejdź do katalogu wtyczek, klikając Wtyczki> Dodaj nową i przeglądając wtyczkę, lub możesz zainstalować wtyczki zakupione na innych stronach, klikając przycisk Prześlij wtyczkę .

Jeśli jesteś zainteresowany, oto trzy kluczowe wtyczki, których używamy i zalecamy tutaj w Mój Startup.

VaultPress

VaultPress dla WordPress

Podczas gdy większość dobrych firm hostingowych oferuje codzienne kopie zapasowe w ramach swoich planów, zdecydowanie zalecamy samodzielne tworzenie kopii zapasowych WordPress. Używamy i uwielbiamy VaultPress, ponieważ jest niedrogi (w rzeczywistości jest częścią planów premium JetPack ), łatwy w użyciu (wystarczy zainstalować i połączyć z kontem WordPress.org) i wymaga pełnej kopii zapasowej całej witryny – wraz z nośnikami.

Akismet

Wtyczka Akismet WordPress do ochrony przed spamem

Podobnie jak VaultPress, Akismet jest częścią premium subskrypcji JetPack i uważamy, że jest to najlepsza wtyczka spamowa do WordPress . Akismet pomaga odfiltrować komentarze spamowe za pomocą własnego algorytmu i komentarzy zgłaszanych przez użytkowników Akismet. W ten sposób możesz spędzić mniej czasu na monitorowaniu swoich komentarzy, a więcej na skupieniu się na SEO i treściach.

Yoast SEO

Wtyczka Yoast SEO

Dla każdego właściciela strony kluczem jest dobra wtyczka SEO. Istnieje kilka popularnych wtyczek, ale używamy i kochamy Yoast SEO . Ta wtyczka zawiera wszystko, czego absolutnie potrzebujesz, aby rozpocząć ulepszanie SEO. Obejmuje, ale nie ogranicza się do map witryn, domyślnych tytułów / fragmentów, okruszków, wyświetlania kanałów RSS, metatagów otwartych wykresów i narzędzi SEO na stronie (dla słów kluczowych, czytelności itp.).

Ponadto sugerujemy również użycie edytora CSS na żywo, takiego jak CSS Hero lub Yellow Pencil, aby dostosować projekt witryny, jeśli motyw nie zawiera wystarczającej liczby opcji stylizacji. Aby uzyskać bardziej przydatne wtyczki, sprawdź nasze kolekcje wtyczek, aby znaleźć świetne wtyczki do map, rezerwacji, udostępniania społecznościowego, tłumaczeń i nie tylko.

Krok 5: Utwórz kluczowe strony

Każda witryna powinna mieć co najmniej kilka stron, chyba że została zaprojektowana jako witryna jednostronicowa. Na przykład strona z informacjami i strona kontaktowa. Polecamy również stronę bloga, na której można przechowywać wiadomości lub posty. Ale w zależności od przeznaczenia witryny prawdopodobnie będziesz potrzebować także innych stron. Może to być portfolio lub galeria do zaprezentowania Twojej pracy. Jeśli masz produkty do sprzedania, potrzebujesz strony sklepu. Pamiętaj, że możesz potrzebować lub chcieć zainstalować wtyczki w celu dodawania i dostosowywania tego typu stron.

Dom

Szablon strony głównej

Twoja strona główna to pierwsza strona, którą użytkownicy zobaczą po przejściu do głównego adresu URL. Niektóre motywy będą zawierać szablon strony głównej (jak na powyższym zrzucie ekranu). Lub użyj narzędzia do tworzenia stron, aby utworzyć coś niestandardowego. Do wyboru jest wiele potężnych wtyczek do tworzenia stron WordPress .

Cokolwiek wybierzesz pamiętaj o ustawieniu strony głównej utworzonej w sekcji Ustawienia> Czytanie i wybraniu opcji „Strona statyczna” (uwaga: Twój blog może być Twoją stroną główną, a jeśli to właśnie chcesz używać jako głównej strony głównej, po prostu wyjdź wybrana opcja „Twoje najnowsze posty”). Aby uzyskać dodatkową pomoc, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym tworzenia strony głównej .

Blog

Total Multipurpose & Blogging WordPress Theme: Mason Demo

Większość witryn ma bloga – w rzeczywistości wiele witryn to tylko blog! W zależności od motywu tworzenie strony na blogu może nie być konieczne, ponieważ wiele motywów WordPress do blogowania jest już stylizowanych, więc możesz po prostu zabrać się do dodawania postów. Niektóre z nich zawierają jednak niestandardowy szablon strony bloga, którego można użyć, przechodząc do opcji Strony> Dodaj nowy, a następnie wybierając szablon „blog” z metaboxu po prawej stronie lub poniżej głównego edytora tekstu. Po zapisaniu strony musisz również zdefiniować ją jako swój blog w sekcji Ustawienia> Czytanie > Strona statyczna jako opcję „Strona postów”.

O nas

Sekcja O nas

Strony z informacjami są świetne dla firm do dzielenia się historią firmy, deklaracjami misji i członkami zespołu. Lub niezależnym blogerom, aby podzielili się notatkami o tym, jak zaczęli, o swoich zainteresowaniach i osobistej historii. Chociaż nie każda witryna wymaga takiej witryny, warto rozważyć tę stronę. Strona z informacjami to świetny sposób na nawiązanie kontaktu z odbiorcami na bardziej osobistym poziomie.

Kontakt

Interfejs strony kontaktowej

Prawie każda witryna będzie miała stronę kontaktową. Utworzenie strony kontaktowej za pomocą WordPress jest dość proste , ponieważ istnieje mnóstwo łatwych wtyczek zgodnych z popularnymi motywami. Przynajmniej możesz rozważyć użycie jednej z tych wtyczek do formularzy kontaktowych, aby dodać prosty formularz do stopki lub paska bocznego, lub wtyczki mapującej, aby zaprezentować swoje lokalizacje.

Teczka

Całkowite portfolio WordPress

W przypadku niektórych firm warto zaprezentować swoją pracę, w której portfolio jest bardzo przydatne. Aby utworzyć portfolio online , możesz wybrać motyw lub dodać wtyczkę zawierającą niestandardowy typ postu dla portfolio. Niestandardowe typy postów dodają nowy, łatwy do znalezienia element menu na głównym pulpicie nawigacyjnym WordPress po lewej stronie. Najczęściej działają one tak samo, jak dodawanie postów na blogu. Różnica polega na tym, że często zawierają niestandardowe style i opcje specyficzne dla ich przeznaczenia. Tak więc portfolio zazwyczaj będzie zawierało opcje tworzenia galerii, przesyłania filmów, a nawet audio, dzięki czemu możesz pokazać potencjalnym klientom, jaki jesteś niesamowity.

Sklep

Total Glitz & Glam WooCommerce Store

Wreszcie, niezależnie od tego, czy chcesz sprzedawać własne towary w sklepie podobnym do Etsy, czy polecać produkty ze sklepów partnerskich we własnej witrynie, możesz zbudować sklep internetowy za pomocą WordPress . W szczególności dzięki bezpłatnej wtyczce WooCommerce. Podobnie jak w przypadku portfolio, WooCommerce (i inne platformy handlu elektronicznego, takie jak EDD lub Shopify) dodaje niestandardowy typ postu. Obejmuje to niestandardowe opcje dla Twoich produktów, takie jak produkt cyfrowy / fizyczny, galeria produktów, warianty produktów, kupony, wysyłka, podatki i inne.

Krok 6: Importowanie i eksportowanie treści

Narzędzia te są często pomijane w dyskusjach na temat rozpoczęcia pracy. Jeśli nie znasz jeszcze WordPressa, ale nie znasz się na blogowaniu lub zarządzaniu witryną, importowanie i eksportowanie to przydatne i łatwe do wykonania narzędzia. Aby przenieść zawartość ze starej witryny WordPress, użyj narzędzia do eksportowania. Spowoduje to pobranie pliku xml zawartości witryny.

Narzędzie do eksportu WordPress

Aby przenieść zawartość z innej witryny, użyj narzędzia do importowania. Jeśli kupiłeś motyw premium, prawdopodobnie zawierał on przykładowe dane (w postaci pliku .xml), które możesz zaimportować, aby pomóc Ci zacząć. Zalecamy skorzystanie z przykładowych danych, jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu, jak używać motywu lub jeśli chcesz zaimportować dokładne demo (szczególnie w przypadku motywów takich jak Total, które mają mnóstwo przykładowych demonstracji do wyboru).

Narzędzie importu WordPress

Krok 7: Więcej informacji, aby rozpocząć pracę z WordPress

W tym artykule omówiono ważne elementy rozpoczynania pracy z WordPress. Jeśli jednak nadal czujesz się zagubiony, oto kilka dodatkowych zasobów dla Ciebie:

Mój Startup ma mnóstwo innych zasobów, które pomogą Ci dowiedzieć się więcej o korzystaniu z platformy WordPress lub innych kreatorów stron internetowych. Przejrzyj naszą witrynę i inne artykuły, aby się z nim zapoznać!

Wniosek

Niezależnie od tego, czy jesteś nowy w posiadaniu witryny internetowej, czy po prostu jesteś nowy w WordPress, może być trudno w końcu zacząć korzystać z WordPress. Posiadanie przewodnika i innych zasobów jest nieocenione w takich sytuacjach. Korzystanie z dostarczonych przez nas narzędzi może pomóc w usprawnieniu procesu. Twoja witryna będzie działać szybko!

Co chciałbyś wiedzieć przy pierwszym uruchomieniu witryny WordPress? Jeśli zaczynasz teraz, co pomogłoby Ci poczuć się pewniej? Dajcie nam znać w komentarzach!

← Wróć do bloga

Andrzej Krawczyk

Z wykształcenia informatyk, Andrzej jest entuzjastą oprogramowania i digital marketingu, a zarazem edytorem witryny MójStartup. Poza redagowaniem artykułów, Andrzej angażuje się w organizację konferencji i warsztatów, dzieląc się swoją wiedzą z innymi pasjonatami branży oraz wspierając startupy w ich rozwoju i skutecznym marketingu.

Nasz wybór nr.1
Hostinger

Hostinger wyróżnia niska cena. Za jedyne 3.99zł / miesiąc dostajemy 99.9% uptime, obsługę klienta 24/7 oraz darmowy certyfikat SSL.

Zniżki do -82%

Sprawdź już dziś