Szukasz darmowego poradnika, który pokaże Ci krok po kroku jak założyć bloga?
Pozwól nam zabrać 15min Twojego czasu aby przeprowadzić Cię krok po kroku przez proces tworzenia profesjonalnego bloga!
Stworzenie bloga dla swojej firmy lub na potrzeby marki osobistej może wydawać się nie lada wyzwaniem, ale jeśli podejdziesz właściwie do tematu, może być to łatwiejsze niż myślisz.
Nie musisz być ekspertem od projektowania stron internetowych z wieloletnim doświadczeniem, aby stworzyć świetnie działającego i wyglądającego bloga. Co ważniejsze, możesz to wszystko dokonać nie tylko przy małym nakładzie czasowym ale również pieniężnym!
Po ukończeniu naszego przewodnika będziesz posiadać w pełni działającego bloga z pierwszym wpisem oraz unikatowym adresem WWW, który pozwoli innym odnaleźć Twoją stronę w sieci.
Nie ma co zwlekać – Zaczynajmy!
Dlaczego warto prowadzić bloga?
Jeszcze do niedawna blog kojarzył się głównie z internetowym pamiętnikiem i przestrzenią zwierzeń dla nastolatków. Aktualnie zmienił swoje funkcje i wykorzystywany jest przez wiele firm jako skuteczne narzędzie marketingu.
Chcesz wyjaśnić, jak działa Twój produkt lub usługa i dlaczego ktoś powinien jej spróbować? A może szukasz sposobu, aby Twoi obserwatorzy i fani byli na bieżąco z najnowszymi informacjami o Twojej marce?
Blog może pomóc Ci informować, edukować, promować, a nawet sprzedawać , ale tylko wtedy, gdy od samego początku jasno określisz jego cele.
Oto kilka powodów dla których wiele osób tworzy bloga:
- Aby poprawić umiejętności pisania
- Aby podzielić się swoją specjalistyczną wiedzą (np. blog firmowy)
- Aby stworzyć społeczność wokół danej tematyki
- Aby zarabiać na blogu
Istnieje wiele sposobów zarabiania pieniędzy poprzez bloga; możesz m.in. sprzedawać produkty online, umieszczać reklamy lub otrzymywać wynagrodzenie od marek, promując ich produkty i usługi. Biorąc pod uwagę, że 61% internautów dokonuje zakupów online w oparciu o rekomendacje z stron internetowych, stworzenie własnego bloga może okazać się bardzo opłacalnym przedsięwzięciem.
Rzeczy potrzebne do zbudowania własnego bloga
- Nazwa domeny (Twój unikatowy adres internetowy, www.TwojaStrona.pl)
- Hosting WWW (miejsce gdzie przechowywane będą pliki, zdjęcia, baza danych Twojego bloga)
- WordPress.org (bezpłatna, powszechnie używana platforma zarządzania stroną internetową)
Aby zbudować w pełni funkcjonującego bloga, musisz najpierw znaleźć dostępną nazwę domeny (adres internetowy) oraz wykupić serwis hostingowy. Oba elementy są kluczowe aby Twoja witryna była w pełni dostępna dla innych – bez nich nie będziesz w stanie założyć bloga lub jakiejkolwiek strony internetowej.
Gdy masz już domenę i hosting, możesz utworzyć bloga za pomocą WordPress.org. WordPress to w pełni darmowa i najpopularniejsza platforma zarządzania treśćią (CMS) do tworzenia w pełni niezależnych blogów oraz stron WWW, z której korzysta ponad 39% wszystkich witryn w sieci.
Konfiguracja usługi WordPress.org jest niezwykle prosta i wiąże się zazwyczaj z zaledwie jednym kliknięciem za pośrednictwem usługi hostingowej, co z resztą pokażemy w dalszej części poradnika.
Zatem przejdźmy do bardziej dogłębnej części poradnika.
Oto 8 prostych kroków aby założyć bloga w tym roku:
Krok 1: Wybierz idealną niszę dla swojego bloga
Zanim nauczysz się, jak założyć swojego bloga, musisz najpierw znaleźć swoją niszę i dowiedzieć się kim są Twoi idealni czytelnicy. Krótko mówiąc, nisza to temat, o którym najczęściej będziesz pisać na swoim blogu. W przeciwieństwie do blogów personalnych, blogi niszowe charakteryzują się większym potencjałem późniejszej monetyzacji dzięki bardzo dobrze sprecyzowanej grupie docelowej i zwykle zawierają linki partnerskie oraz odpowiednie reklamy dzięki którym stają się bardziej rentowne. W przypadku bloga firmowego publikowane treści powinny być ściśle powiązane z kluczowymi usługami firmy.
Jak wybrać niszę na swojego bloga?
Aby odnieść sukces jako bloger, musisz wybrać odpowiednią niszę i pracować nad uzyskaniem statusu eksperta w danej dziedzinie. Zazwyczaj strzałem w dziesiątkę jest wybranie tematyki, która Cię pasjonuje dzięki czemu pisanie treści na bloga będzie Tobie przychodzić z łatwością.
Krok 2: Wybierz platformę blogową
Na tym etapie musisz wybrać platformę do zarządzania treścią (CMS), która będzie tzw. back-end’em czyli miejscem edycji treści przed i po publikacji tekstów do konsumpcji internautów. My polecamy utworzenie bloga przy użyciu własnej domeny, serwisu hostingowego oraz platformy Wordpress.org, których sposóbie użycia mówimy w tym przewodniku.
Zanim jednak przejdziemy do następnych kroków, pozwolimy sobie opisać dostępne opcje: darmowe platformy lub platformy oparte o własny hosting (zalecane).
Darmowe platformy blogowe
Dla wielu nowych blogerów dostępność bezpłatnych platform blogowych, takich jak Blogger czy Tumblr jest bardzo kusząca.
Musisz mieć jednak świadomość, że darmowe platformy blogowe posiadają mnóstwo ograniczeń, które ujawniają się po czasie, gdy chcesz rozwijać swojego bloga. W przypadku chęci zarabiania platformy typu Blogger mogą ograniczać lub blokować reklamy na Twoim blogu, a nawet umieszczać własne reklamy. Jeśli poważnie myślisz o blogowaniu powinieneś rozważyć prowadzenie bloga na własnej domenie aby cieszyć się pełną swobodą bez przykrych niespodzianek.
Sprawdź wady i zalety posiadania bloga na własnej domenie, a platformie blogowej:
Blog na własnej domenie
– Możesz zarabiać z reklam i dowolnie je dopasować do strony
– Wartość Twojej domeny rośnie z czasem
– Masz pełną kontrolę nad treścią
– Nieskończone możliwości konfiguracji
Blog na darmowej platformie
– Bezpłatna subdomena np. twojanazwa.blogspot.pl
– Darmowy hosting
– Często agresywne reklamy
– Ograniczona kontrola nad blogiem
– Musisz przestrzegać zasady użytkowania platformy
Platformy blogowe oparte o własny hosting
Platformy z hostingiem umożliwiają prowadzenie bloga przy użyciu własnej domeny. Dzięki temu poza przestrzeganiem bardzo podstawowych zasad rejestratora domeny i firmy hostingowej, w pełni kontrolujesz swojego bloga i jego zawartość.
Masz wiele możliwości, jeśli chodzi o hostowane systemy zarządzania treścią (zwane także platformami CMS) ale bez wątpienia najpopularniejszą opcją jest WordPress.org. Jeśli zdecydujesz się korzystać z naszej rekomendowanej firmy hostingowej prowadzenie bloga powinno kosztować Cię zaledwie kilka złotych miesięcznie w zamian za co dostaniesz dostęp do przestrzeni internetowej (konto hostingowe) oraz otrzymasz darmową* nazwę (domenę) na pierwszy rok. Sama platforma CMS jest zwykle ‘open source’ i korzystanie z niej jest bezpłatne.
Jeśli planujesz sprzedawać produkty, usługi, muzykę lub publikować własne materiały chronione prawem autorskim (artykuły, rysunki, zdjęcia itp.) za pośrednictwem bloga, założenie bloga w oparciu o hosting będzie najlepszą drogą. Warto tutaj również nadmienić, że jeśli interesuje Ciebie prowadzenie sklepu internetowego wielu dostawców hostingu może pomóc w prowadzeniu bloga e-commerce w ramach swoich samouczków lub zespołu wsparcia.
Specjalna oferta dla czytelników obejmuje:
- Darmowa nazwę domeny* (tylko przy planie Premium)
- 30-dniowy okres zwrotu pieniędzy
- Cena promocyjna: 2,55 zł / miesiąc
Więcej na temat hostingu przeczytasz w artykule: Ranking Najlepszych Hostingów Stron WWW
Krok 3: Wybierz nazwę domeny
Twoja nazwa domeny będzie nazwą, pod którą będziesz znany online, bez względu na wybraną niszę. Jest to Twój unikalny adres w Internecie. Twoja domena będzie Twoja, dopóki będziesz płacić roczną opłatę (od 10 do 40 zł za domenę .pl). Użytkownicy znający Twój adres URL będą mogli po prostu wpisać go w pasku adresu przeglądarki. Inni będą mogli wyszukać go za pomocą wyszukiwarek takich jak Google lub Bing. W tym przypadku im bardziej unikatowa nazwa strony tym lepiej.
Twoja nazwa domeny może być bardzo popularnym „ .com” lub może być specyficzna dla kraju lub niszy. Ogólną zasadą jest wybór domen „ .com” dla stron międzynarodowych, ale ostatnimi czasy popularne stają się również „ .co” lub „ .net”.
Jeśli wiesz, że Twoja strona będzie skierowana wyłącznie do odbiorców z Polski to najlepszym wyborem będzie domena “.pl”.
Jeśli czujesz, że masz pomysł tu i teraz, możesz sprawdźić dostępność Twojej wymarzonej witryny przy pomocy narzędzia poniżej:
>> Sprawdź dostępność domeny <<
Jeśli nie masz jednak jeszcze pomysłu na nazwę domeny to też nie problem. Hostinger pozwoli Tobie wybrać darmową nazwę domeny również już po zakupie hostingu.
Krok 4: Załóż konto hostingowe
Po wybraniu nazwy domeny wykupienie niezawodnych usług hostingowych będzie jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz. W dużym stopniu funkcjonalność i wydajność Twojego bloga będą zależeć od dostawcy hostingu. Host zapewnia, że twoja strona jest dostępna 24/7 dla potencjalnych czytelników, a twoje pliki są stale uaktualniane i przechowywane w chmurze.
Większość firm hostingowych oferuje również usługi rejestracji domen. Zalecamy rejestrację wszystkiego wszystkiego u dostawcy hostingu w celu bezproblemowego zarządzania kontem.
Ta sekcja zawiera szczegółowe informacje, które pomogą Ci założyć konto hostingowe, które jest konieczne do prowadzenia bloga na WordPressie. Aby ułatwić sprawę przejdziemy krok po kroku przy pomocy zrzutów ekranu przez przykładowe założenie konta w serwisie Hostinger.
Hostinger to bardzo dobry hosting dla małych i średnich blogów. Firma gwarantuje stabilność, , wsparcie techniczne, szybki czas ładowania bloga i bezawaryjność – co jest kluczowe u dobrego dostawcy hostingu.
Co więcej, oferujemy rabat dla czytelników. Kliknij poniżej i sprawdź!
1. Odwiedź Hostinger
Użyj tego linku, aby odwiedzić Hostinger. Następnie kliknij przycisk „Zacznij teraz”.
2. Wybierz plan hostingowy dla swojego bloga
Pierwszym etapem założenia hostingu jest wybranie odpowiedniego planu. Jeśli jest to Twój pierwszy blog, zalecamy wybranie planu podstawowego Single. Plan Premium powinien być w stanie zaspokoić wszystkie Twoje potrzeby, gdy Twój blog już zyska na popularności.
Jeśli zastanawiamy się, na jaki czas wykupić serwer to warto celować w najdłuższe okresy. Wykupienie hosting na 48 miesięcy pozwala drastycznie obniżyć miesięczny koszt wynajmu serwerów jak również daje więcej czasu na zrównoważony rozwój bloga.
Po wyborze przechodzimy do określenia metody płatności. Dostępnę są między innymi PayU, Przelewy24, Paypal, płatność kartą i inne.
W razie pojawienia się ceny w euro przejdź do następnego kroku a cena powinna się spowrotem zmienić na złotówki.
Po dokończ zamówienia otrzymasz na swojego maila dane do hostingu.
Jeżeli nie masz jeszcze domeny, wystarczy przejść i zamówić ją teraz w kilka minut na stronie głównej.
Wpisujemy nazwę domeny jaką chcemy zarezerwować np. twojnowyblog.pl
Teraz pozostało tylko dodać domenę do koszyka i dokonać płatności.
Krok 5: Rozpocznij bloga na WordPress
Gratulacje – teraz już tylko z górki! Po wykupieniu nazwy domeny i hostingu czas skonfigurować WordPressa.
Instalacja Wordpressa na Hostingerze
Po utworzeniu konta jesteśmy przekierowani do naszego panelu Hostingera. Dzięki wbudowanego auto instalatorowi WordPressa dla bloga w Hostingerze, utworzymy go automatycznie w kilka minut.
Klikamy w ikonkę Auto Installer.
Po kliknięciu w ikonę wybieramy “Wordpress”
Wpisujemy dane dostępowe – maila, nazwę użytkownika, nazwę bloga oraz wybieramy język Polski dla bloga.
Jeżeli już zapisałeś swoje dane dostępowe, możesz teraz przejść do swojej witryny bezpośrednio i zalogować się do swojego konta WordPress.
Logowanie do panelu administracyjnego WordPressa
Teraz możesz zalogować się do panelu swojego WordPressa dopisując do adresu swojej witryny końcówkę: /wp-admin
Czyli np: twojnowyblog.pl/wp-login.php
Panel administracyjny jest miejscem, w którym możesz wprowadzić wszelkie aktualizacje i zmiany w ramach Twojej strony internetowej.
Pamiętaj jednak, aby nikomu nie udostępniać swoich danych, gdyż może to zakończyć się przejęciem Twojej strony przez osobę niepowołaną.
Zostajemy przeniesieni do strony logowania WordPressa. Tutaj wpisujemy dane dostępowe, które znajdują się w naszym panelu Dhostingu. W razie potrzeby zawsze możemy do nich wrócić.
Po zalogowaniu się do kokpitu, możemy zacząć korzystać z WordPressa i cieszyć się blogowaniem!
Najważniejsze zakładki, które musisz poznać to: Wpisy, Wygląd i Wtyczki. Pierwsza, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na dodawanie i edytowanie wszystkich Twoich wpisów. Druga odpowiada za wygląd strony.
Moduł ten jest bardzo rozbudowany, dlatego omówię go szerzej w kolejnym akapicie. Moduł wtyczek pozwala na dodawanie i usuwanie modułów odpowiadających za funkcjonalność strony.
Krok 6: Znajdź odpowiedni motyw (projekt bloga)
Pierwszą rzeczą, której potrzebuje Twój blog, jest twarz (wygląd i układ). Chcesz stworzyć środowisko, które będzie zarówno przyciągające wzrok, jak i praktyczne. Na dłuższą metę chcesz, aby odwiedzający mogli łatwo znaleźć informacje w Twojej witrynie. Nie chcesz, aby odwiedzający byli zniechęcani wybranymi kolorami lub nieintuicyjnym i niepraktycznym sposobem wyświetlania informacji. Twój projekt może spowodować natychmiastową nieufność do Twojego bloga lub natychmiastową akceptację.
Rozpocznij wyszukiwanie motywu, gdy tylko platforma WordPress zostanie zainstalowana. Wygląd nowego bloga zależy od wybranego motywu. Czytelnicy najpierw zauważą ogólny wygląd, a nawet spojrzą na treść. Wybierz motyw, który wygląda świetnie, ale działa również na Twoje unikalne potrzeby dotyczące treści. Domyślny motyw, który jest dostarczany z zainstalowanym blogiem WordPress, to Twenty Nineteen – chociaż jest to dobry motyw początkowy, będziesz chciał wybrać motyw, który jest unikalny i zgodny z twoją niszą. Na WordPress.org dostępnych jest ponad trzy tysiące motywów.
Spośród 10 najpopularniejszych darmowych motywów na WordPress.org tylko 3 pochodzą od zewnętrznych programistów (nie opracowanych przez WordPress.org lub Automattic). Są to: Swift, Zerif Lite, ColorWay
Oto krótka lista kontrolna dotycząca wybierania motywu przez wyszukiwanie w panelu blogu:
- Przeczytaj opis . Większość motywów zawiera krótki opis funkcji i funkcjonalności. Przeczytanie go może pomóc Ci dowiedzieć się, czy motyw odpowiada Twoim potrzebom.
- Sprawdź szybkość reakcji . Dąż do responsywnego projektu, który będzie działał na przeglądarkach komputerowych i urządzeniach mobilnych. Jest to zalecane przez Google.
- Sprawdź oceny . Oceny w gwiazdkach będą widoczne w podglądzie i pod szczegółami motywu, aby dać Ci jasne wyobrażenie o tym, jak dobry jest ten motyw.
- Wyświetl podgląd motywu . Wyświetl podgląd motywu (wersji demonstracyjnej), aby zorientować się w ogólnym wyglądzie, układzie i możliwości jego dostosowania.
Jeśli znajdziesz motyw, który zapiera dech w piersiach, ochłódź się. Po zainstalowaniu motywu, który ci się podoba, nie zdziw się, jeśli nie będzie on wyglądał poprawnie. To tylko szkielet twojego bloga. Aby było to atrakcyjne, musisz wypełnić treść (tekst, zdjęcia, filmy itp.).
Jeśli podczas zakładania bloga wybierzesz darmowy, premium lub niestandardowy motyw
Dla wielu początkujących blogerów-wizjonerów świat nie wystarczy. Skrytka bezpłatnych motywów nie zaspokaja ich szczególnego pragnienia, by wyglądać i czuć, do czego dążą. Istnieją dwie inne opcje, na które możesz spojrzeć, motywy premium i niestandardowe. Ale ponoszą koszt, czasem niewielki, innym razem znaczną kwotę.
Motywy premium są tworzone zarówno przez pojedynczych programistów, jak i dedykowane witryny z wizytówkami. Zakres cen licencji jednorazowych wynosi od 30 USD do 500 USD, w zależności od wybranego motywu premium.
Motywy niestandardowe są tworzone przez indywidualnego programistę (programistę i projektanta lub agencję), który dostosuje istniejący motyw lub utworzy dla Ciebie zupełnie nowy motyw. Choć mają wyraźne zalety, nie są idealnym wyborem dla początkujących blogerów ze względu na ich wysokie koszty. Ceny na dostosowanie motywu, od 500 do 2000 USD, w zależności od potrzebnych funkcji.
Dostosowywanie motywów bloga
Instalowanie i konfigurowanie nowego motywu jest dość ekscytujące; kroki te potwierdzają, że dokonałeś dobrego wyboru z WordPress jako systemem zarządzania blogami. Pamiętaj, że pulpit nawigacyjny to miejsce, w którym wszystko dzieje się na zapleczu, w tym opcja instalacji motywu.
Po zalogowaniu się na konto możesz teraz wybrać jeden z domyślnych motywów WordPress dostarczonych przez Bluehost. Pamiętaj, że zawsze możesz wybrać inny motyw z repozytorium WordPress.org.
Po wybraniu wybranego motywu możesz teraz zalogować się do pulpitu nawigacyjnego WordPress.
Po zalogowaniu się do pulpitu WordPress pojawi się komunikat „Witamy” i możesz zaakceptować pomoc zapewnianą przez Bluehost w zakresie wyboru rodzaju witryny, którą zamierzasz utworzyć. Lub zawsze możesz to zrobić samodzielnie.
Jeśli klikniesz przycisk Bluehost w lewym rogu, zobaczysz stronę z różnymi narzędziami, które mają pomóc Ci stworzyć własny blog. Kliknij przycisk „Uruchom”, a zobaczysz online w ciągu kilku minut.
Po kliknięciu przycisku „Uruchom” wystarczy wypełnić dwa najważniejsze pola witryny. Tytuł i opis, który pokaże przyszłym użytkownikom, o czym jest Twoja strona.
Gratulacje, właśnie nauczyłeś się tworzyć bloga. Twój nowy blog jest gotowy do uruchomienia, więc przygotuj się, aby nauczyć się blogować!
Teraz powinieneś dowiedzieć się, co trzeba zrobić, aby dostosować swojego bloga, dokonać niezbędnych poprawek, aby wyróżniał się i cieszył czytelników.
Krok 7: Przydatne wtyczki do WordPressa
Jeśli już jesteś zadowolony z nowej szaty graficznej Twojego bloga, możesz przejść do kwestii technicznych.
Ponieważ WordPress jest oprogramowaniem typu open source, możesz skonfigurować swojego bloga na nieskończoną liczbę sposobów. Wtyczki to nic innego jak zestawy narzędzi, które integrują się z Twoją witryną i rozszerzają jej funkcjonalność.
Sprawdź 10 najlepszych wtyczek do WordPressa:
1. Yoast SEO
Najlepsza wtyczka do wprowadzania działań SEO na Twoim blogu. Pozwala na optymalizację wpisów pod kątem słów kluczowych. Oprócz tego wtyczka sygnalizuje nam czy dany wpis jest czytelny i utworzony zgodnie z zasadami dobrego pozycjonowania.
2. GDPR Cookie Consent
Jest to wtyczka, która pomoże Tobie zapewnić zgodność z RODO i pozowli Tobie stworzyć wyskakujące okienko informujące o tym, jak używasz plików cookie dla czytelników w obszrze Unii Europejskiej.
3. ShortPixel Image Optimizer
ShortPixel kompresuje wszystkie obrazy, aby były mniejszymi plikami, a strony ładowały się szybciej. Przetestowaliśmy wiele różnych narzędzi do kompresji obrazu, a ShortPixel okazał się najlepszy.
4. WP Rocket
WP Rocket to wszechstronna wtyczka do zwiększania szybkości witryny, która pozwala zrobić wszystko, od minimalizacji HMTL, CSS i JavaScript, integracji z CDN, zmniejszenia nadmiaru bazy danych i nie tylko. Wypróbowaliśmy inne narzędzia, takie jak np. Autoptimize i WP Rocket jest naszym zdaniem najlepszy. (Wtyczka jest dla bardziej zaawansowanych osób chcących przyspieszyć ładowanie swojej strony).
5. BigCommerce dla WordPress
BigCommerce to narzędzie e-commerce, które pozwala na sprzedaży produktów bezpośrednio z Twojej strony internetowej lub bloga. Przetestowaliśmy wcześniej również popularną opcję WooCommerce, ale po zainstalowaniu czterech wtyczek, nasz próbna witryna znacznie spowolniła. BigCommerce dla WordPress uruchomiono w grudniu 2018 r. Połaczenie BigCommerce przez API pozwala na obsługę wszystkich treści w WordPressie, a funckje e-commerce są dostępne w zewnetrzym panelu BigCommerce, dzięki czemu strona nie traci na szybkości.
6. Elementor Pro
Elementor Pro to najlepsza wtyczka do tworzenia stron typu landing page na WordPress. Dostępna jest darmowa wersja Elementora, ale chcąc w pełni wykorszystać jego funkcję powinieneś skorzystać z wersji Pro, która oferuje m.in. z dużo lepsze szablony.
Podczas gdy nowy edytor bloków Gutenberg dodaje wiele wbudowanych funkcji, jeśli wciąż masz problemy z budowaniem bardziej wyszukanych stron, Elementor Pro jest dobrą opcją. Możesz zacząć korzystać z Elementora Pro już za $49 / rok.
7. Aksimet
Aksimet to najpopularniejsza wtyczka do blokowaniu spamu na WordPressie. Dzięki niej Twój blog będzie bezpieczny od wszelkich niepożądanych komentarzy, ataków spamerów itp. Aksimet jest jedną z najczęściej pobieranych wtyczek (ponad 1million pobrań).
8. Contact Form 7
Bardzo przydatna wtyczka do tworzenia formularzy kontaktowych. Jeżeli prowadzisz swojego bloga i chcesz otrzymywać wiadomości od czytelników na swojego maila, zainstaluj contact form i ciesz się prostotą tej wtyczki.
9. Shortcodes Ultimate
Jeżeli chcesz polepszyć jakość wizualną Twoich wpisów, skorzystaj z tej wtyczki. Shortcodes Ultimate pozwala upiększyć nasze wpisy poprzez np. dodawanie galerii zdjęć, ikon, tworzenia tabeli czy przycisków za pomocą zaledwie jednego kliknięcia.
10. Easy Table of Contents
Ta wtyczka umożliwia łatwe dodanie spisu treści do dowolnej strony lub postu. Wtyczka pojawi się pod Twoimi postami i pozwoli Tobie wybrać jaki rodzaj nagłówków ma być automatycznie dodawany do spisu treści.
Krok 8: Napisz treść i promuj swojego bloga
Do tej pory przechwyciłeś nazwę domeny, wybrałeś witrynę bloga i skonfigurowałeś motyw i jesteś gotowy do pracy. Twoje ramy są kompletne. Teraz nadchodzi chwila prawdy. Musisz nauczyć się pisać treści na blogu – w świecie blogów wszelkie przydatne informacje przekazywane czytelnikom można nazwać „treściami”. To musi być coś, z czym ludzie będą chcieli wchodzić w interakcje i wracać, aby uzyskać więcej, coś wartościowego.
Następnym krokiem jest ustalenie, jakie treści należy stworzyć dla nowego bloga i najlepszych praktyk, których należy przestrzegać. Niezależnie od tego, czy Twój blog ma składać się głównie ze słów, zdjęć, grafiki, audio, wideo itp. – treść będzie przynętą, która przyciągnie tłum. Niewielu przyjdzie tylko, aby zobaczyć twoją nową stronę.
Bez świetnych treści nawet najbardziej dobrze zaprojektowane, ściśle skonstruowane blogi ostatecznie się nie powiodą. Struktura sieci to kod – ale atrakcją sieci są znalezione tam treści.
Trzy rzeczy, które powinna zrobić twoja treść
- Twoje treści przemawiają do określonych odbiorców i w znaczący sposób zwiększają ich wartość. Jeśli brzmi to podejrzanie jak nasze Przykazania, masz rację. Przećwicz ten pomysł i nigdy go nie zapomnij: nie chodzi o ciebie; chodzi o nich.
- Twoje treści powinny być łatwo dostępne i atrakcyjnie prezentowane. Twoja prezentacja musi być równa jakości twoich treści. Również tutaj nie róbcie krzywdy niskiej jakości grafice lub projektom. Wszystko w Twoim blogu musi przyciągać użytkowników i zachęcać ich do interakcji z Twoimi treściami.
- Twoje treści mogą być przeznaczone do celów komercyjnych, ale nigdy nie powinny być skoncentrowane na celach komercyjnych. Nigdy nie witaj użytkowników wyskakującymi reklamami i gigantycznymi reklamami banerowymi. Powitaj ich treściami i powodami, aby zaangażować się w te treści. Poinformuj ich, że jesteś tam, aby im pomóc, a nie korzystać z nich.
Jako właściciel bloga możesz zostać przytłoczony wszystkimi dostępnymi rodzajami treści i metodami, które możesz dostarczyć swoim czytelnikom. Musisz pamiętać, że metoda dostarczania treści jest mniej ważna niż rzeczywista treść i jej jakość.
Zastanawiasz się, jak tworzyć wysokiej jakości treści? To proste.
Oto trzy proste kroki, dzięki którym możesz tworzyć świetne treści dowolnego typu:
- Punkt . Podaj swój główny pomysł i punkt, który omawiasz.
- Udowodnij . Podaj przykład idei, którą omawiasz.
- Wykonać . Podaj prosty sposób realizacji pomysłu.
Istnieją dwa bloki, o które musisz się martwić, zawartość przed uruchomieniem i po uruchomieniu:
Zawartość przed uruchomieniem
Zanim zaczniesz pisać codzienne posty na blogu, upewnij się, że strony statyczne (takie jak O nas, Kontakt itp.) I inne części bloga (pasek boczny, stopka itp.) Są wypełnione odpowiednia informacja. Zbadajmy każdy z tych obszarów treści.
- O nas . Najbardziej tradycyjną stroną na dowolnym blogu jest strona Informacje. Ta strona informuje nowych użytkowników Twojego bloga, o co w tym wszystkim chodzi, kim jesteś i dlaczego prowadzisz bloga na dany temat. W zależności od niszy i stylu informacje, które podajesz, mogą być „wszystkie biznesowe” lub osobiste i zabawne.
- Kontakt . Ta strona umożliwia odwiedzającym bloga komunikowanie się z Tobą w dowolnym momencie. Może to być prosta strona z Twoim adresem e-mail i linkami do sieci społecznościowych lub możesz użyć prostego formularza kontaktowego, za pomocą którego użytkownicy mogą się z Tobą komunikować bez opuszczania Twojej witryny.
- Zawartość paska bocznego . Pasek boczny to mniejsza kolumna po lewej lub prawej stronie (w zależności od wybranego motywu) głównej zawartości bloga. Na pasku bocznym możesz podać kategorie swoich blogów, najpopularniejsze posty, reklamy itp.
- Metatagi SEO . Będziesz musiał przygotować treść dla tytułów SEO i tagów opisowych każdej strony (niewidocznych na rzeczywistej stronie, ale musisz mieć ją gotową).
Zacznij promować swojego bloga
Nauczyłeś się, że treść będzie przynętą, która przyciągnie twoją publiczność. Możesz napisać najbardziej przekonującą kopię, jaką kiedykolwiek widział świat, i zaprojektować interfejs blogu, który sprzedawałby ludziom własne buty… jeśli jednak nikt nie zobaczy bloga, cała Twoja praca pójdzie na marne. Marketing i promocja odbywają się za każdym razem, gdy angażujesz swoich obecnych i przyszłych czytelników. Sukces promocji twojego bloga będzie zależał od umiejętności zaangażowania się w twoją niszę.
Przyjrzyjmy się bliżej zaawansowanym i prostym działaniom promocyjno-marketingowym, które możesz podjąć, aby stać się autorytetem i odnoszącym sukcesy blogerem:
Poinformuj znajomych o swoim blogu
Poinformuj wszystkich, których znasz, o swoim nowym przedsięwzięciu. Powinieneś dołączyć nazwę swojego bloga i adres URL do podpisu e-maila, wymienić go na wszystkich profilach w mediach społecznościowych i wykorzystać każdą okazję, aby uzyskać informacje o swoim nowym przedsięwzięciu.
Prześlij swojego bloga do wyszukiwarki
Zajmie to tylko chwilę i pomoże zaindeksować Twojego bloga. Aby przesłać adres URL bloga do Google, zaloguj się na konto Google i przejdź do opcji Prześlij adres URL w Narzędziach dla webmasterów. Aby uzyskać dodatkowy kredyt, prześlij swoją witrynę do Bing .
Prześlij swojego bloga do stron z zakładkami
Witryny z zakładkami mogą oferować Twoje treści wielu potencjalnym widzom, którzy szukają treści w Twojej niszy. Powinieneś to zrobić za każdym razem, gdy publikujesz nowy post na blogu, aby rozpowszechniać informacje. Niektóre popularne serwisy społecznościowe to Scoop.it , Reddit itp.
Bądź aktywny w swojej niszy
Bądź aktywny na odpowiednich blogach, forach i stronach społecznościowych. Społeczności blogerów to dobry sposób na kontakt z innymi blogerami w Twojej niszy. Możesz angażować się, budować przyjaźnie i pomagać sobie nawzajem w rozpowszechnianiu treści.
Bądź aktywny w sieciach społecznościowych
Twoja firma jest wyjątkowa i powinieneś skorzystać z mediów społecznościowych, które najlepiej pasują do Twojej niszy i stylu. Wybierz ten (lub te), który najlepiej pasuje do twoich potrzeb i stań się ekspertem w wykorzystywaniu ich, aby osiągnąć swoje cele.
Komentuj na innych blogach
Komentowanie innych blogów jest świetnym sposobem na budowanie relacji z najlepszymi blogerami w Twojej niszy. Pomoże to uświadomić im i ich czytelnikom twoje istnienie, a także rozwinąć Twoją osobistą markę w ramach tematu.
Blogowanie gości
Przejdź relację o krok dalej i zaoferuj napisanie posta gościa dla innych stron internetowych. Tylko upewnij się, że twoja praca idzie na renomowanych stronach i że treść jest bezpośrednio związana z twoją niszą. Blogowanie gości jest doskonałym sposobem na budowanie obecności online.
Zacznij budować swoją listę mailingową
Gdy Twój blog zyska nowych fanów i czytelników, dobrym pomysłem jest zebranie adresów e-mail osób, które chcą otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach i ofertach. Gdy ludzie poznają Cię i ufają Ci, lepiej odpowiedzą na Twoje działania promocyjne.
Reklama w sieci (ruch płatny)
Odpowiednie i dobrze poinformowane korzystanie z płatnych mediów może pomóc w uzyskaniu widoczności i uwagi, zanim ruch organiczny (pochodzący z naturalnych źródeł) zostanie opanowany. Płatne drogi ruchu obejmują Google AdWords i Facebook , aby wymienić kilka głównych.
Pamiętaj, że zawsze możesz znaleźć inne sposoby promocji swojego nowego bloga. Polegaj na podstawach blogowania: przejrzysty i dobrze funkcjonujący blog, skoncentrowane i pomocne informacje, wciągająca rozmowa i praktyczne porady. Twój autorytet będzie pochodził z pomocy i udzielania porad innym ludziom, fanom lub czytelnikom.
Jak zarabiać na blogu?
Zarabianie to proces przekładania aktywności na blogu na zarobki. Pamiętaj, że blogowanie to nie tylko zarabianie pieniędzy, ale tworzenie przydatnych treści, które przyciągną czytelników i sprawią, że wrócą po więcej.
Po pewnym czasie tworzenia świetnych treści i angażowaniu się w niszowy rynek, staniesz się uznanym ekspertem, który będzie w stanie zbudować znaczącą listę obserwujących i subskrybentów. Tylko wtedy możesz rozważyć dodanie treści, które wygenerują dochód.
Kanały monetyzacji blogów
Jak zarabiać na blogu? Istnieje kilka opcji do wyboru. Powinieneś użyć tych, które okażą się najbardziej przydatne:
Wyświetlanie reklam na swoim blogu
Istnieją płynne możliwości wyświetlania reklam na blogu. Bez względu na swoją niszę możesz wybrać reklamy specyficzne dla tego, o czym piszesz, lub reklamy, które po prostu lepiej służą celom reklamodawcy. Google Adsense to jedna z najpopularniejszych opcji reklam.
Rejestracja w programach partnerskich
Programy partnerskie to sposoby współpracy z detalistami w celu promowania swoich produktów i czerpania korzyści z pomyślnego prowadzenia sprzedaży za pośrednictwem prowizji. Niektóre rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, rejestrując się w programach partnerskich:
- Liczba sprzedaży partnerskiej będzie silnie zależeć od liczby odwiedzających.
- Musisz być wystarczająco wiarygodny, aby odwiedzający klikali Twoje linki.
- Możesz rozważyć umieszczenie na stronie Warunków korzystania powiadomienia, że korzystasz z linków partnerskich.
Istnieje kilka popularnych platform internetowych, które oferują wiele programów partnerskich, które można zarejestrować w Amazon Associates , ShareASale itp.
Sprzedaż swoich produktów i usług
Jeśli jesteś bardziej kreatywny i przedsiębiorczy, możesz rozważyć wykorzystanie swojego bloga jako miejsca sprzedaży swoich produktów i usług. Korzystaj z tej przewagi, zwłaszcza gdy Twój blog zyskuje na czytelnictwie, autorytecie i popularności. Istnieją wtyczki, które możesz łatwo zintegrować ze swoim blogiem i zacząć sprzedawać, takie jak wtyczka WooCommerce . Zawiera strony produktu, koszyk, kasę, bezpieczne płatności itp.
Pisanie i sprzedaż ebooka
Inną doskonałą okazją do zarobienia pieniędzy jest zebranie istniejących treści z własnego bloga i zaoferowanie ich jako ebook do pobrania. Twój ebook może być sprzedawany niezależnie, jeśli twój blog ma platformę e-commerce (taką jak Bigcommerce ), lub może być sprzedawany gdzie indziej. Amazon i ich program KDP (Kindle Direct Publishing) oferują doskonałą możliwość publikowania.
Sponsorowane posty
Reklamodawcy zawsze szukają ekspozycji i są gotowi zapłacić za umieszczenie postu sponsorowanego na swoim blogu. Te posty zwykle promują produkty lub usługi reklamodawców i są dobrym sposobem na zarobienie dodatkowego dochodu na swoim blogu. W przyszłości, jeśli będziesz w stanie zbudować jeden z najpopularniejszych blogów i stać się autorytetem w swojej niszy, reklamodawcy zwrócą się do Ciebie o opublikowanie swoich postów.
Jak widać, istnieje wiele sposobów zarabiania na blogu. Rozważ możliwości, a następnie wybierz metodę lub metody, które najlepiej odpowiadają Tobie i Twoim odbiorcom. Jako minimum powinieneś – od samego początku – zacząć tworzyć listę mailingową swoich czytelników poprzez subskrypcje. Gdy będziesz gotowy zarekomendować produkty, będziesz miał łatwy dostęp do tych, którzy chcą usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Często Zadawane Pytania (FAQ)
Co to jest blog?
Niektórzy ludzie nadal nie wiedzą, co to jest blog ? Blog (na wczesnym etapie zwany „blogiem”) znany jest jako wiele rzeczy – magazyn cyfrowy, pamiętnik, newscast, miejsce spotkań kolekcjonerów, wizytówka Twojej sztuki, wymiana informacji, centrum nauczania, miejsce do nauki i… no cóż, prawie wszystko, co chcesz. Typowy blog łączy tekst, obrazy, filmy i linki do odpowiednich stron i mediów w Internecie. Czytelnicy blogów mogą zostawiać komentarze i komunikować się z autorem. W rzeczywistości dialog i interakcja są popularną częścią sukcesu bloga.
Jak założyć bloga za darmo?
Ludzie często zastanawiają się, od czego zacząć blog, ale kilka platform blogowych pozwala ci stworzyć blog za darmo. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać to, co lubisz, zarejestrować konto i rozpocząć blogowanie. Na przykład możesz założyć bezpłatny blog na WordPress.com , Blogger lub Tumblr w ciągu kilku minut.
Musisz jednak zrozumieć kilka rzeczy, rozpoczynając blog za darmo:
Jeśli otworzysz konto BlogSpot, Twoja bezpłatna nazwa blogu będzie miała następującą postać: „blogname.blogspot.com” lub „blogname.tumblr.com”. W społeczności blogerów tego typu blog jest oznaką niedoświadczonego początkującego, który prawdopodobnie nie zostanie potraktowany poważnie.
Będziesz podlegać zasadom i ograniczeniom określonym przez platformę. Mogą ograniczać lub uniemożliwiać Ci korzystanie z reklam, a nawet umieszczać własne reklamy na Twoim blogu. Jeśli poważnie myślisz o blogowaniu, zejdź z tej opcji wcześniej niż później.
Darmowe platformy blogowe (np. Blogger) posiadają mnóstwo ograniczeń, które ujawniają się po czasie, gdy chcesz rozwijać swojego bloga. Prowadzenie bloga na własnej domenie pozwala na pełną swobodę bez przykrych niespodzianek. Początkującym polecamy Hostinger, który zapewnia bezpłatną domenę i hosting za jedne 2,55zł / miesiąc.
Co to jest nisza i jak wybrać taką dla mojego bloga?
Jeśli nie masz pewności, co to niszę, trafiłeś we właściwe miejsce. Krótko mówiąc, nisza to temat, o którym piszesz najczęściej lub nawet wyłącznie na swoich blogach. Pomyśl o niezliczonej liczbie blogów „zdrowego trybu życia” – dają one porady na temat zdrowego trybu życia. Często oferują ciekawe przepisy, dzielą się spostrzeżeniami na temat świetnych ćwiczeń, rozmawiają o tym, jakich pokarmów należy unikać itp. Prowadzenie zdrowego stylu życia byłoby ich niszą.
Burza mózgów, aby znaleźć swój temat
Poniżej przedstawiono proces, który może pomóc Ci określić, która nisza jest dla Ciebie najlepsza:
– Zrób listę swoich zainteresowań lub hobby. Które tematy Cię fascynują? Wymień je wszystkie, na przykład: golf, wędkarstwo, joga, granie w gry lub gotowanie.
– Następnie wypisz osiągnięcia, z których jesteś dumny, takie jak talent muzyczny, talent artystyczny lub osiągnięcia sportowe.
– Teraz wypisz trudności, które pokonałeś lub pokonałeś, takie jak: utrata znacznej wagi, powrót do zdrowia po porażce finansowej lub zarządzanie chorobą.
Podczas tego ćwiczenia lepiej zrozumiesz tematy, które rezonują z tobą. Ci, których najbardziej pasjonujesz, to najlepsi kandydaci do swojej niszy. Powodem jest to, że chociaż blogowanie jest przyjemnym procesem, większość ludzi poddaje się po kilku miesiącach, ponieważ tracą zainteresowanie nim. Nie musisz być ekspertem w wybranym temacie, ale musisz chcieć dowiedzieć się więcej na ten temat. Musisz się tym ekscytować. Gdy nie jesteś zainteresowany tym tematem, czytelnicy zauważą i przestaną przychodzić na Twojego bloga; to takie proste.
Sprowadzić
Po znalezieniu interesującego tematu warto go zawęzić. Jeśli na przykład jesteś bardzo podekscytowany jogą, wybierz typ, który najbardziej Cię interesuje. Czy to joga Hot i Bikram? Kundalini? Coś innego? Jeśli wybierzesz zbyt szeroki temat, trudno będzie Ci wyróżnić się z tłumu. Mówiąc konkretnie o jodze, po prostu wyszukując ją w Google, znajdziesz niezliczone duże blogi na ten temat. Utrudnisz tylko znajdowanie Twojego bloga.
O czym powinienem blogować?
Najczęściej ludzie myślą, że powinni blogować o popularnych tematach, w których myślą, że pieniądze rosną na drzewach. I chociaż prawda jest taka, że możesz przyciągnąć większą publiczność, jeśli piszesz o smartfonach zamiast blogować o czymś takim, jak połów tuńczyka, nie jest to dobra droga. W takim przypadku pokazałoby to, że piszesz o czymś, co może nie do końca rozumieć i pokochać, i prowadziłoby do nieudanego bloga, który nawet Tobie nie podobałby się.
Zamiast tego powinieneś zacząć pisać bloga o czymś, co kochasz i za którym podążasz. Nawet jeśli jest to mniejsza grupa odbiorców, twoja pasja i wiedza przyciągną odpowiednich ludzi. Będziesz mógł się z nimi połączyć, co pomoże ci się rozwijać, a nawet zarabiać na tym pieniądze.
Jaka platforma jest najlepsza na prowadzenie bloga?
Jak zapewne już zauważyłeś, istnieje więcej niż kilka platform do prowadzenia bloga, które łatwo przyciągają twoją uwagę. Chociaż odpowiedź zależy od twoich potrzeb i życzeń (gdzie każda platforma ma oczywiście swoje dobre i złe strony), jestem zdecydowanym zwolennikiem WordPressa.
Niektórzy mogą argumentować, że posiadanie własnej witryny WordPress jest najlepszą opcją, ale nie można zaprzeczyć, że jest to najpopularniejsza platforma blogowa na świecie. WordPress pozwoli Ci posiadać i kontrolować bloga.
Ile kosztuje założenie bloga?
Założenie własnego bloga nie jest tak drogie, jak początkowo sądziłeś. Jeśli zdecydujesz się na hosting swojej witryny za pomocą polecanego przeze mnie Bluehost , możesz mieć gotowe środowisko już za 2,75 USD miesięcznie!
Zwykle domena kosztuje około 15 USD, a dzięki Bluehost otrzymasz ją ZA DARMO! Pakiet podstawowy zawiera również bezpłatny certyfikat SSL (który chroni przesyłanie danych w Twojej witrynie i czyni go bezpiecznym), 50 GB przestrzeni dyskowej i nieograniczoną przepustowość, co oznacza, że możesz mieć tyle odwiedzających, ile możesz przyciągnąć do swojej witryny. A to więcej niż na początek.
Czy blogerzy zarabiają pieniądze?
Na pewno możesz zarabiać na blogach. Ilość pieniędzy będzie zależeć od wielu czynników i nie stanie się to z dnia na dzień, ale jeśli włożysz wystarczająco dużo wysiłku, możesz zarabiać dodatkowe dochody lub nawet utrzymywać się ze swojego bloga.
Kiedy dopiero zaczynasz blog, nie zawiedź się, jeśli blogowanie nie kupi ci nowego samochodu w ciągu pierwszych kilku miesięcy.
Ile pieniędzy możesz zarobić na blogu?
To zależy od wielu czynników. Czy dopiero zaczynasz lub blogujesz już od jakiegoś czasu i masz grupę osób, które Ci ufają? Czy blogowanie jest dla Ciebie najważniejsze, czy prowadzisz bloga w wolnym czasie? A jak zarabiać na życie blogowaniem?
Według Glassdoor blogerzy w Stanach Zjednoczonych zarabiają średnio 30 000 USD rocznie. Oczywiście niektórzy zarabiają o wiele mniej, podczas gdy istnieją osoby wpływowe, które śledzą miliony ludzi i mogą zarobić ponad 100 000 USD rocznie. Niektórzy twierdzą nawet, że blogowanie za pieniądze przynosi im ponad milion dolarów rocznie.
Chcesz wiedzieć, jak zarabiać na życie blogowaniem? Jeśli Twój blog jest zupełnie nowy, będziesz musiał ciężko pracować przed otrzymaniem pierwszej wypłaty.
Ponadto dochód pasywny potrzebuje czasu, aby zacząć rosnąć. Różne reklamy i banery będą miały sens tylko wtedy, gdy będziesz mieć ugruntowanego bloga. Chociaż reklamę Google można uzyskać za kilka dolców za kliknięcie, trzeba będzie rozwinąć witrynę i zgromadzić odbiorców, zanim stanie się to rzeczywistością. Tak więc, rozpoczynając, możesz spodziewać się tylko ułamka dolara za każde kliknięcie, ale nie zniechęcaj się. Wszystko zaczyna się, podobnie jak twój dochód z bloga.
Jak znaleźć opłacalną niszę dla mojego bloga?
Tak więc, teraz masz interesujący Cię temat, zawęziłeś go, wszystko wydaje się iść dobrze. Co teraz? Jak zacząć na tym zarabiać?
Przeszukaj rynek
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić konkurencję. Wystarczy proste wyszukiwanie Twojej niszy w Google. Możesz także sprawdzić sieci społecznościowe, a nawet czasopisma papierowe, aby dowiedzieć się, na czym polega konkurencja, i czy masz odpowiednich odbiorców. Możesz użyć bezpłatnych narzędzi SEO, aby uzyskać wgląd w liczbę wyszukiwań, dzięki czemu możesz wiedzieć, z czym będziesz mieć do czynienia. Osobiście używam narzędzia SEO SEMrush do wszystkich moich badań.
Jeśli jest zbyt wiele wyszukiwań w wielu konkurencyjnych witrynach, możesz jeszcze bardziej zawęzić temat. Zapoznaj się z wszystkimi możliwymi pomysłami na słowa kluczowe, które mogłyby zainteresować odbiorców, aby znaleźć to idealne miejsce między dużym popytem a niską konkurencją.
Sprawdź, jak opłacalna jest twoja nisza
Jeśli chcesz zarabiać na swoim blogu, musisz dowiedzieć się, czy wybrana nisza jest opłacalna i ile zarabiają blogerzy w tej samej niszy. Możesz ponownie łatwo to sprawdzić za pomocą wyszukiwarki Google. Czy po wpisaniu słów kluczowych pojawiają się reklamy, które pojawiają się jako pierwszy wynik?
Kiedy marki lub firmy płacą za reklamowanie produktów lub usług związanych z Twoją niszą, będziesz wiedział, że wybrałeś dobry temat i będziesz mógł zarabiać na swoim blogu za pomocą reklam.
Lepszym sposobem zarabiania na blogu może być sprzedaż produktów stowarzyszonych. Na przykład Amazon ma fajny program partnerski, który pozwala uzyskać 10% prowizji, gdy Twój blog wysyła do niego kupującego klienta. Wracając do niszy jogi, możesz połączyć się z produktami stowarzyszonymi Amazon, takimi jak spodnie do jogi, maty itp.
Kto jest twoim idealnym czytelnikiem?
To powszechne nieporozumienie, że określony typ postu na blogu przyciągnie właściwą osobę, kiedy to sama publiczność decyduje o tym, o czym bloger powinien pisać. Dlatego zawsze powinieneś mieć na uwadze swojego idealnego czytelnika, tworząc dochodowy blog.
Gdy masz już pojęcie, kim są Twoi idealni czytelnicy, możesz dostosować język używany w postach na blogu, ton głosu, rodzaj produktów, które będziesz dla nich sprzedawać itp.
Znajomość grupy wiekowej odbiorców pomoże ci określić ich prawdopodobną siłę nabywczą, co z kolei pozwoli ci dowiedzieć się, jakie rodzaje produktów promować. Im niższa jest ich siła nabywcza, tym tańsze produkty należy sprzedawać i na odwrót. Pomoże Ci określić styl pisania. Jeśli twoja publiczność jest zaawansowana w twojej niszy, możesz użyć żargonu na dany temat, jeśli nie, zrób to prosto.
Myślenie o konkretnym czytelniku pomoże Ci skoncentrować swoje posty na nich, ułatwiając pisanie, a twoja nowa praca będzie przyjemniejsza.
Czy powinienem założyć bloga na WordPress?
WordPress to naprawdę doskonały wybór przy zakładaniu własnego bloga. Jest to najpopularniejszy CMS na świecie z kilku bardzo ważnych powodów. Oprócz pełnej kontroli nad blogiem, jeśli utworzysz go na własnym serwerze WordPress.org, zyskasz kilka wyjątkowych korzyści.
Platforma jest bardzo intuicyjna i przyjazna dla użytkownika oraz bardzo łatwa w instalacji. Możesz uruchomić swojego bloga za pomocą kilku prostych kliknięć.
WordPress ma wiele funkcji dostosowywania. Istnieją tysiące motywów do wyboru, aby Twój blog był kuszący i przyciągał uwagę, a także tysiące wtyczek do dodawania więcej funkcji do Twojego bloga, w tym wtyczki SEO do optymalizacji treści dla wyszukiwarek.
Tak więc, aby odpowiedzieć na pytanie: zdecydowanie powinieneś założyć swojego bloga na WordPress, w szczególności na WordPress.org. Nie musisz się martwić o bezpieczeństwo, aktualizacje lub powolne ładowanie stron, ponieważ możesz szybko stworzyć potężnego bloga, który czytelnicy pokochają.
Co zrobić, jeśli mam już darmowego bloga?
Na początek nie martw się. Jeśli zdecydujesz się na WordPress z własnym hostingiem, możesz szybko i bezboleśnie przenieść darmowy blog na nowego hosta.
Większość darmowych witryn blogów umożliwia eksportowanie treści. WordPress oferuje mnóstwo narzędzi, które automatycznie zaimportują treść do nowego bloga. Jeśli prowadzisz Bloggera, pokażę ci, jak krok po kroku przenieść go do WordPressa .
Jak nauczyć się WordPressa?
Zawsze uwielbiam słyszeć, że ktoś jest zainteresowany WordPressem lub uczyć się blogowania. To dlatego, że ciężko pracowałem, aby zebrać wiedzę i doświadczenie, które gromadziłem przez wiele lat w branży.
Poświęciłem całą sekcję naszej strony, aby nauczyć się WordPressa, gdzie możesz podnieść swoje umiejętności WordPressa i zrozumieć najlepsze praktyki.
Ta sekcja poprowadzi Cię od samego początku witryny WordPress do zaawansowanych technik, które nauczą Cię, jak stworzyć unikalną witrynę, którą pokochasz zarówno Ty, jak i Twoi goście.
Jak zarabiają blogerzy?
Istnieją dwie główne kategorie, o których możemy mówić, jeśli chodzi o zarabianie jako bloger. Jednym z nich jest dochód pasywny, a drugi wymaga zaangażowania się w pewne działania.
Dochód pasywny jest zawsze popularną opcją, ponieważ pozwala zarabiać pieniądze nawet podczas snu. Chociaż koncepcja jest bardzo kusząca, należy zrozumieć, że nie jest to do końca prawda. Chociaż cały czas możesz zarabiać, nadal musisz ciężko pracować nad reklamami i różnymi systemami, jeśli chcesz uzyskać jak najlepsze wyniki (zarobić jak najwięcej). Zwykle obejmuje to:
– Wyświetlanie reklam Google lub innych platform / sieci reklamowych
– Linki partnerskie (otrzymujesz procent sprzedaży pochodzący z Twojej witryny)
– Dodawanie reklam tekstowych i linków
Aktywny dochód może przynieść więcej gotówki, ale wymaga większego zaangażowania. Możesz zarabiać pieniądze poprzez:
– Sprzedaż kursów, szkolenia i coaching
– Pisanie i publikowanie sponsorowanych postów i list
– Sprzedaż produktów bezpośrednio
– Pisanie ebooków
– Sponsoring podcastów
Co zrobić, jeśli twoja nazwa domeny jest zajęta?
Niestety, podjęto już tysiące wspaniałych nazw domen; szczególnie jeśli dążysz do najpopularniejszej domeny .com. Ale nie martw się; jeśli nie możesz uzyskać żądanej domeny podczas rejestracji konta hostingowego, Bluehost pomoże ci, umożliwiając wybór później. Wystarczy kliknąć przycisk, aby pominąć rejestrację domeny. To da ci czas na zbadanie i przemyślenie. Spróbuj pomyśleć o innych opcjach, a może o innym rozszerzeniu, takim jak .net lub innym, który może być odpowiedni dla Twojego bloga.
Przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci wymyślić świetną nazwę domeny, więc nie spiesz się i weź pod uwagę wszystkie czynniki przed rejestracją domeny.
Podsumowanie
Gratulacje! Teraz nauczyłeś się, jak założyć bloga. Masz własną nazwę domeny, miejsce na hosting, a Twój blog jest skonfigurowany. Następnie musisz zapoznać się z pulpitem WordPress, wprowadzić pożądane zmiany, rozpocząć tworzenie treści i promocję, aby odnieść sukces jako bloger. Sprawdź wszystkie moje zasoby i dowiedz się, jak blogować.
Jeszcze nie zacząłeś tworzyć swojego bloga? Spróbuj już dziś z Hostinger.