Poradniki

Jak zrobić stronę internetową w 6 prostych krokach (2024)

Uaktualnione 1 stycznia, 2024

Andrzej Krawczyk

strona-internetowa-na-laptopie

W obecnych czasach praktycznie każda firma powinna posiadać swoją wirtualną nieruchomość. Z drugiej strony czytasz ten artykuł, ponieważ nie jesteś do końca pewien jak założyć stronę internetową dla swojego biznesu.

Na szczęście, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość!

Kiedyś tworzenie stron było znacznie trudniejsze, kosztowały dużo pieniędzy i wymagało poważnej wiedzy, jednakże te czasu już przeminęły bezpowrotnie.

Wiem, że to wciąż może onieśmielać, ale dziś możesz stworzyć stronę internetową w ciągu jednego dnia. Pokażę ci, jak to zrobić.

Wyobrażam sobie, że jesteś na pokładzie przy tworzeniu strony internetowej i nie muszę Ci mówić, że nie ma znaczenia, jakiego rodzaju biznes ją uruchamiasz – cokolwiek to jest, potrzebuje strony internetowej. Nawet jeśli jest to bardzo podstawowa „cyfrowa wizytówka”, musisz mieć witrynę internetową, aby zwiększyć swój zasięg i zaistnieć w internecie. Jest rok 2022 i tak już jest.

Najbardziej podstawowa wersja strony internetowej to miejsce, w którym ludzie mogą znaleźć podstawowe informacje o Tobie i / lub Twojej firmie: Twoją lokalizację, numer telefonu i adres e-mail. Jeśli zamierzasz sprzedawać produkty i usługi online, Twoja witryna ułatwi te transakcje.

Czy Twoja witryna jest blogiem? Jeśli chcesz zarabiać na swoim blogu, zechcesz go zbudować na swojej stronie internetowej. Jeśli nie, masz kilka innych opcji do wyboru dla swojej platformy blogowej takich jak np. Wordpress. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, który krok po kroku pozwoli Tobie założyć swojego pierwszego bloga.

Zanim przejdziemy dalej, wróćmy do zadania: jak stworzyć stronę internetową Wix. Istnieje mnóstwo różnych kreatorów stron internetowych, ale Wix jest tym, który polecam. Myślę, że to najlepszy kreator stron internetowych. Podoba mi się, że ma silnik oparty na sztucznej inteligencji, który pomoże Ci w wyborze szablonu, dopasowaniu projektu witryny do kolorów logo i przesyłaniu zdjęć z kont w mediach społecznościowych. Kiedy użyłem go po raz pierwszy, byłem naprawdę zaskoczony, jak wiele pracy twórczej wykonał dla mnie Wix. Spodziewałem się już, że Wix uprości kodowanie dzięki konstruktorowi z funkcją przeciągania i upuszczania, ale pomogło to w sposób, w którym nie wiedziałem, że potrzebuję pomocy.

Wix można rozpocząć bezpłatnie. W końcu będziesz chciał przejść na jeden z planów premium, które są bardzo przystępne, ale porozmawiamy o tym bardziej szczegółowo później.

wix oferta promocyjna
 • Idealny dla początkujących

 • Twórz strony metodą „przeciągnij i upuść”

 • Rozbudowane funkcje e-Commerce

10% zniżki z kodem TAKE10

lub przeczytaj naszą recenzję Wix, aby dowiedzieć się więcej.

Mimo że stworzenie witryny Wix jest łatwe, nadal możesz wyeliminować niektóre próby i błędy, korzystając z tego przewodnika krok po kroku jako odniesienia. Pokażę ci witryny, które zbudowałem za pomocą generatora AI i jak to jest, jeśli pominiesz tę funkcję.

1. Utwórz konto.

Podobnie jak prawie wszystko, co robisz online, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest skonfigurowanie konta . To naprawdę proste i powinno Ci zająć tylko kilka sekund.

Na stronie głównej Wix kliknij CTA „Rozpocznij” na środku ekranu.

Utwórz przycisk Rozpocznij witrynę internetową Wix

Jeśli szukałeś informacji i znalazłeś się na innej stronie Wix, nadal możesz „rozpocząć” bez konieczności wracania do strony głównej. Po prostu poszukaj wezwania do działania, które może być sformułowane nieco inaczej w zależności od oglądanej treści. Na przykład na stronie „Eksploruj” będziesz chciał kliknąć „Utwórz swój dzisiaj”.

Powinno to być dość oczywiste, ale jeśli masz problemy, zawsze możesz wrócić do strony głównej lub po prostu kliknąć tutaj, aby utworzyć konto .

W przeciwieństwie do innych platform, które proszą o prawie wszystko oprócz próbki krwi do rejestracji, Wix prosi tylko o dwie rzeczy:

 • adres e-mail
 • hasło

Jest to opcjonalne, ale Wix zada kilka dodatkowych pytań, które pomogą Ci stworzyć dokładnie taką witrynę, jakiej szukasz. Te pytania pomagają kreatorowi ADI Wix szybciej stworzyć witrynę, którą lubisz.

Dla kogo tworzysz witrynę Wix?

 • siebie
 • klient
 • firma, dla której pracujesz
 • ktoś inny

Jaki typ witryny Wix tworzysz?

 • biznes
 • sklep internetowy
 • muzyka
 • projektant
 • blog
 • teczka
 • wydarzenia
 • fotografia
 • restauracje i jedzenie
 • nocleg
 • piękno i dobre samopoczucie

Jaki jest Twój poziom wiedzy w tworzeniu witryn internetowych?

 • budował witryny profesjonalnie
 • stworzył wiele stron internetowych
 • stworzyłem kilka stron internetowych
 • nigdy wcześniej tego nie robiłem

Oto przykład tego, jak może to wyglądać w Twoim przypadku, w zależności od opcji, które wybrałeś powyżej.

Krok 1 w tworzeniu witryny Wix

Stąd masz dwie opcje:

 1. Możesz pozwolić Wix ADI stworzyć dla Ciebie stronę internetową. Wszystko, co musisz zrobić, to odpowiedzieć na kilka pytań, a w ciągu kilku minut zostanie utworzona witryna z niestandardowym tekstem i obrazami. To prawie magiczne, jakie jest dobre – zdecydowanie powinieneś to wypróbować.
 2. Alternatywnie możesz użyć Edytora Wix, aby samodzielnie stworzyć stronę internetową. W celach szkoleniowych dzisiaj przeprowadzę Cię najpierw przez proces korzystania z asystenta. (Jest łatwiej i nie tracisz w końcu żadnej kontroli). Następnie pokażę ci, jak to zrobić samodzielnie.

2. Odpowiedz na pytania.

Tworzenie strony internetowej Wix jest jak rozliczanie podatków za pomocą TurboTax – nie musisz być ekspertem i nie musisz kierować rozmową. Po prostu weź filiżankę kawy i odpowiedz na każde pytanie, które się pojawi.

Wix, jaka jest nazwa Twojej witryny

Pytania zaczynają się naprawdę łatwo i szczerze mówiąc, stąd nie stają się dużo trudniejsze. Najpierw nazwa Twojej witryny. Jeśli nie masz jeszcze nazwy, Corry napisał świetny post o wymyśleniu nazwy i zakupie domeny tutaj . Jeśli więc jeszcze tego nie zrobiłeś, możesz zacząć od początku. Lub możesz stworzyć swoją witrynę Wix i wrócić i zaktualizować ją później. Wszystko, co dziś utworzysz, będzie prywatne, dopóki nie naciśniesz przycisku Opublikuj. Podzielę się zrzutami ekranu, które zrobiłem po drodze. Będziesz mieć nawet możliwość przesłania swojego logo. Jeśli jeszcze go nie masz, Corry również napisał o tym post. Nazywa się Jak rozwinąć swoją pierwszą tożsamość marki przy ograniczonym budżecie .

Wix zawiera quiz

W tym momencie możesz pomyśleć: O cholera, nie mam logo, kolorów ani niczego podobnego – wdychaj. Jest całkowicie OK. Możesz zacząć w dowolnym z tych miejsc, od nazwy, marki lub witryny internetowej. Gdy już umieścisz inne elementy na miejscu, możesz wrócić i zaktualizować pozostałe. Nie pozwól, aby liczba różnych części tego procesu Cię spowolniła. Po prostu kręć dalej. Pamiętaj, to tak, jakbyś płacił podatki: odpowiadaj na pytania i nie panikuj. Oprogramowanie jest tutaj, aby pomóc.

Automatyczna paleta witryn Wix

W Mój Startup mamy logo, więc je przesłałem. Wix AI stworzył modną paletę kolorów, która wygląda świetnie. Jest czysty, nowoczesny i profesjonalny. Szczerze mówiąc, to taki rodzaj palety kolorów, za który musiałbym dużo zapłacić.

Następnie zostaniesz poproszony o wybranie motywu, który Ci się podoba. To różni się od szablonu. Chodzi bardziej o wybór wyglądu i sposobu działania witryny. Pomyśl o rodzaju osoby, która odwiedzi Twoją witrynę. Wyobraź sobie swojego idealnego klienta. O czym mają myśleć, gdy dotrą do Twojej witryny. Jakie słowa o tobie przyjdą im do głowy? Lub, jeśli chcesz zachować prostotę, który wygląd lubisz najbardziej? Na mojej stronie testowej wybrałem Minimal. Pasuje do czystego i prostego podejścia do wzrostu, które mamy w Mój Startup. Grand był trochę za wielki, Soho trochę za świeży lub modny. Rozważałem Bolda – to zdecydowanie był mój wicemistrz.

Wix wybierz styl swojej witryny

3. Wybierz szablon.

W tym momencie Wix da Ci kilka gotowych opcji:

Wix wybierz kreator AI strony głównej

Świetnie, że zrobiłem to w około pięć minut, może mniej. Strony wyglądają świetnie iz radością mógłbym się tutaj zatrzymać. Przewiń każdy z nich i wybierz ten, który najbardziej Ci się podoba. To nie musi być idealne dopasowanie. Nadal będziesz mieć możliwość zmiany każdej funkcji w kolejnych krokach.

Jeśli nie korzystasz z narzędzia Wix AI, wskoczysz do tego procesu na poziomie szablonu. Jeśli już wiesz, czego chcesz, to jest dobre miejsce na rozpoczęcie. Ponadto, jeśli nie podoba ci się to, co wymyślił konstruktor AI, zawsze możesz przeskoczyć i wybrać własny szablon. Nigdy nie jesteś zamknięty w niczym.

Istnieją setki standardowych szablonów Wix dostępnych bezpłatnie. Możesz wyszukać szablon na podstawie kategorii. Na przykład, powiedzmy, że chcesz stworzyć witrynę biznesową Wix. Niektóre popularne kategorie to:

 • motoryzacja i samochody
 • Marketing reklamowy
 • doradztwo i coaching
 • finanse i prawo
 • Zwierzęta domowe
 • nieruchomość
 • usługi i konserwacja
 • technologia i aplikacje

Wszystkie opcje szablonów znajdują się po lewej stronie deski rozdzielczej. Poświęć trochę czasu na przewijanie i znajdź taką, która najlepiej pasuje do typu witryny, którą chcesz zbudować.

Kategorie szablonów witryn Wix

Sprawdź pierwszy szablon na tej stronie. To strona docelowa „Wkrótce”. Nawet jeśli Twoja witryna nie została jeszcze zbudowana, ważne jest, aby zacząć od tego typu strony docelowej. W przypadku firm rozpoczynających działalność utworzenie witryny internetowej może być pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, nawet zanim faktycznie zarejestrujesz nazwę firmy lub utworzysz LLC. Wix to rozumie, dlatego oferuje tę opcję.

Alternatywnie możesz wybrać pusty szablon i zbudować własny od podstaw. Chociaż jest to zdecydowanie coś, co możesz wziąć pod uwagę, polecam skorzystanie z jednego z gotowych szablonów. Na dłuższą metę znacznie ułatwi ci to życie, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie tworzyłeś strony internetowej Wix. Jeśli masz ochotę na wyzwanie i chcesz być nieco bardziej wyjątkowy, wypróbuj pusty szablon.

Kiedy najedziesz kursorem na każdy szablon, powie Ci, czy jest bezpłatny, czy też musisz zapłacić. Po znalezieniu odpowiedniego szablonu kliknij „edytuj”, aby kontynuować.

4: Edytuj swoją witrynę

Po wybraniu szablonu zostaniesz przeniesiony do Edytora Wix. Wybrałem szablon, który wybrałem samodzielnie, więc moja automatyczna paleta Wix nie jest stosowana.

Zasadniczo tak będzie wyglądać Twoja witryna, jeśli zdecydujesz się ją teraz opublikować. Do Ciebie należy wprowadzenie niezbędnych zmian, aby dostosować witrynę do własnych potrzeb.

Oto podstawowe spojrzenie na to, co zobaczysz podczas edytowania treści w przyszłej witrynie:

Utwórz stronę internetową Wix krok 3

Wszystko można zmienić, po prostu klikając na to. Zacznij od podstaw, takich jak zastąpienie firmy szablonu nazwą Twojej faktycznej firmy.

Dla naszych celów powiedzmy, że przeprojektowuję stronę główną Mój Startup z Wix.

Spójrz, co udało mi się osiągnąć w mniej niż minutę.

Utwórz przykładową stronę Wix Website

Zastąpiłem Axis Group na Mój Startup na środku strony, a także w lewym górnym rogu paska menu. Zamieniłem również myślnik na czerwonym tle na literę „M” na zielonym tle w lewym rogu paska menu.

Tekst dotyczący doradztwa finansowego został zmieniony na „Rozwijaj swoją firmę szybciej”. Widać też, że zmieniłem czerwone wezwanie do działania „zaczynaj” na zielone wezwanie „skontaktuj się z nami”.

Spójrz również na opcje menu u góry ekranu. Oryginalny szablon zawierał stronę „nowości i aktualizacje”. Kliknąłem na to i zmieniłem na „blog”, ponieważ ma to większy sens w przypadku witryny, którą buduję.

Ponownie, wszystkie te zmiany wprowadziłem w mniej niż minutę. Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć to, co chcesz zmienić, i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. To takie proste.

Możesz zastąpić obrazy w przypadku niestandardowych zdjęć zrobionych dla Twojej witryny. Możesz też zapoznać się z naszym przewodnikiem po najlepszych miejscach, w których można uzyskać obrazy z witryn internetowych (płatne i bezpłatne).

Przeciąganie i zmienianie rozmiaru zawartości na każdej stronie jest również łatwe. Edytor Wix umożliwia pełną personalizację w oparciu o Twoje osobiste preferencje.

5: Zoptymalizuj swoją witrynę pod kątem urządzeń mobilnych

Mobilna wersja Twojej witryny nie powinna wyglądać tak samo jak wersja na komputery stacjonarne. Częścią posiadania dobrej strony internetowej jest to, że musi być łatwo dostępna ze smartfonów i tabletów.

Jeśli nie masz dobrej strony mobilnej, możesz stracić ponad połowę klientów: ponad 52% całego ruchu internetowego pochodzi z urządzeń mobilnych.

Na szczęście Wix ułatwia optymalizację projektu strony internetowej dla użytkowników mobilnych . Wystarczy kliknąć ikonę telefonu komórkowego u góry ekranu, aby przełączyć się między widokiem na komputerze a edycją mobilną.

Edytuj witrynę Wix na urządzenia mobilne

Wix wykonuje świetną robotę, zmieniając zawartość za Ciebie, więc jest automatycznie optymalizowany. Możesz jednak chcieć ręcznie wprowadzić pewne zmiany we własnym zakresie. Zmiany, które tu wprowadzisz, nie wpłyną na komputerową wersję Twojej witryny.

Zanim Twoja witryna zostanie opublikowana, przejrzyj mobilną wersję każdej strony, aby upewnić się, że jest odpowiednio zoptymalizowana do Twoich potrzeb.

6: Połącz swoją domenę

Zanim będziesz mógł opublikować swoją witrynę i uruchomić ją, musisz połączyć nazwę domeny.

Najłatwiej to zrobić z poziomu deski rozdzielczej. Po prostu kliknij „Połącz domenę”, aby kontynuować.

Podłącz domenę do witryny Wix

Domyślnie domena Twojej witryny to: twoja_nazwa_użytkownika.wixsite.com / mysite

Będziesz mieć możliwość bezpłatnej zmiany części „moja witryna” tej domeny. Ale zdecydowanie nie tak ma wyglądać Twoja domena witryny.

Kiedy ostatnio odwiedzałeś legalną i wiarygodną witrynę, która zawierała wszystkie te dodatkowe elementy, w tym narzędzie do tworzenia witryn w nazwie domeny? To nie jest dobry wygląd dla Twojej firmy.

Wix daje Ci możliwość zakupu nazwy domeny bezpośrednio z ich platformy lub podłączenia nazwy domeny, którą już posiadasz. Polecam nie kupować domeny od Wix, ale w miejscu, które specjalizuje się w nazwach domen i włożyć dużo uwagi w znalezienie odpowiedniej domeny. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapoznaj się z naszym najnowszym przewodnikiem, jak kupić nazwę domeny .

Wix umożliwia utworzenie strony internetowej za darmo, ale w końcu będziesz chciał przejść na konto premium. Wtedy (i dlaczego) chcesz to zrobić. Bez płacenia za konto premium utkniesz z „wixsite” w nazwie domeny.

Pakiety zaczynają się od 11 USD miesięcznie, ale jeśli używasz tej witryny do celów biznesowych, będziesz chciał zapłacić więcej. Nawet najdroższy biznesplan Wix kosztuje zaledwie 35 USD miesięcznie. Posiada takie funkcje, jak:

 • akceptować płatności online
 • nieograniczona przepustowość
 • połącz swoją domenę niestandardową
 • bezpłatna domena na rok
 • 50 GB przestrzeni dyskowej
 • Kupony reklamowe o wartości 300 USD

Przejrzyj więc wszystkie plany premium, aby znaleźć ten, który jest dla Ciebie najlepszy. W zależności od tego, co wybierzesz, będzie Cię to kosztować tylko od 132 do 420 USD rocznie. To grosze, biorąc pod uwagę, ile pieniędzy można zarobić na stronie internetowej.

Wniosek

To takie proste. Dowiedziałeś się, jak stworzyć stronę internetową Wix.

Nie ma w tym wiele – tylko sześć łatwych kroków.

Po przejrzeniu wszystkiego, co opisano powyżej, wystarczy, że opublikujesz swoją witrynę, a wszyscy będą mogli ją zobaczyć na żywo w Internecie.

Podsumowując, utwórz stronę internetową Wix po raz pierwszy, postępując zgodnie z tymi prostymi instrukcjami:

 1. Utwórz konto
 2. Odpowiedz na pytania
 3. Wybierz szablon
 4. Edytuj swoją witrynę
 5. Optymalizuj pod kątem urządzeń mobilnych
 6. Połącz swoją domenę

Otóż ​​to.

Po wykonaniu tych czynności możesz opublikować witrynę i zacząć generować potencjalnych klientów, zwiększać ruch i sprzedawać produkty online. Twoje możliwości są nieograniczone.

wix oferta promocyjna
 • Idealny dla początkujących

 • Twórz strony metodą „przeciągnij i upuść”

 • Rozbudowane funkcje e-Commerce

10% zniżki z kodem TAKE10

← Wróć do bloga

Andrzej Krawczyk

Z wykształcenia informatyk, Andrzej jest entuzjastą oprogramowania i digital marketingu, a zarazem edytorem witryny MójStartup. Poza redagowaniem artykułów, Andrzej angażuje się w organizację konferencji i warsztatów, dzieląc się swoją wiedzą z innymi pasjonatami branży oraz wspierając startupy w ich rozwoju i skutecznym marketingu.

Nasz wybór nr.1
Hostinger

Hostinger wyróżnia niska cena. Za jedyne 3.99zł / miesiąc dostajemy 99.9% uptime, obsługę klienta 24/7 oraz darmowy certyfikat SSL.

Zniżki do -82%

Sprawdź już dziś