Recenzje Oprogramowania

Ranking Programów Antywirusowych na Windows i Mac na 2024

Uaktualnione 4 stycznia, 2024

Andrzej Krawczyk

Nowoczesne oprogramowanie antywirusowe nie tylko blokuje wirusy. Pakiet bezpieczeństwa chroni Cię przed niebezpiecznymi załącznikami i witrynami internetowymi, oprogramowaniem ransomware, a także może chronić Twoją tożsamość i powstrzymać przestępców przed opróżnieniem Twojego konta bankowego.

Tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o kupowaniu oprogramowania zabezpieczającego do komputera PC lub laptopa z systemem Windows, w tym nasze zalecenia dotyczące kupowania pakietów. Zwykle chronią też urządzenia mobilne, w tym telefony i tablety z Androidem.

Oprogramowanie antywirusowe ma kluczowe znaczenie dla tych urządzeń, aby chronić przechowywane na nich pliki i dane. Przestępcy, którzy tworzą złośliwe oprogramowanie — ogólny termin obejmujący wszystkie rodzaje złośliwych programów, które mogą znaleźć się na Twoim urządzeniu — stają się coraz mądrzejsi z każdym dniem, podobnie jak oprogramowanie antywirusowe.

Naszym obecnym wyborem najlepszego programu antywirusowego na komputery PC jest Norton, a następnie McAfee i Bitdefender . Przeczytaj poniżej recenzje, aby uzyskać bardziej szczegółowe porady dotyczące zakupu.

Najlepsze antywirusy na 2024:

1. Norton 360 Deluxe

 • Plusy: w zestawie kopia zapasowa w chmurze; ochrona ID
 • Minusy: Drogie po pierwszym roku
 • 139,99 zł (1 rok, 5 urządzeń), 309,99 zł w kolejnych latach

Norton 360 Deluxe jest tak nazywany, ponieważ naprawdę oferuje wszechstronne zabezpieczenia, które mogą chronić Twoje kluczowe urządzenia, a także ostrzegać Cię, jeśli Twoje dane logowania zostaną kiedykolwiek znalezione na sprzedaż w ciemnej sieci. 

Cena tej ochrony wynosi 139,99 zł za pierwszy rok (czyli ok 28 zł za urządzenie). Aplikacja jest dostępna na systemy Windows, Mac, iOS i Android.

Niektóre z najważniejszych cech obejmują najwyższej klasy wydajność antywirusową, ochronę przeglądania stron internetowych, ochronę przed phishingiem, usługę VPN i menedżer haseł, a także 50 GB miejsca na kopie zapasowe w chmurze i narzędzia zwiększające wydajność, które pomagają przyspieszyć działanie komputera. Raporty miesięczne pomagają śledzić, co robi 360 Deluxe.

W najnowszym teście AV-Test Norton 360 uzyskał najwyższe oceny za ochronę i użyteczność.

2. McAfee Total Protection 2022

 • Plusy: Najwyższej klasy ochrona przed złośliwym oprogramowaniem; VPN odblokowuje Netflix
 • Minusy: Brak ochrony ID w Wielkiej Brytanii;Brak wyłącznika awaryjnego w VPN
 • 229 zł (1 rok, 1 urządzenie), 299 zł w kolejnych latach

Istnieje wiele ulepszeń w McAfee Total Protection dla wersji 2022, od uproszczonego interfejsu użytkownika systemu Windows – wkrótce na komputery Mac – oraz integracji usługi VPN, dzięki czemu nie potrzebujesz oddzielnej aplikacji.

Ta usługa też jest lepsza: jest szybsza i teraz odblokowuje Netflix.

Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem jest na najwyższym poziomie i dzięki nowym alertom łatwo zorientujesz się, kiedy musisz coś zrobić, aby chronić swój komputer (na przykład zaktualizować aplikacje).

Dzięki cenie obejmującej do 10 urządzeń (chyba że konkretnie wybierzesz subskrypcję na jeden lub 5 urządzeń), Total Protection 2022 to świetna wartość.

3. Bitdefender Total Security 2022

 • Zalety: Doskonała ochrona przed złośliwym oprogramowaniem; Portal zarządzania
 • Minusy: Tylko 200 MB dziennie przez VPN;Brak ochrony tożsamości
 • 330zł (1 rok, 5 urządzeń)

Total Security Bitdefender to doskonały produkt. Podobnie jak większość rywali, Bitdefender pobiera znacznie mniej niż standardowa cena przez pierwsze 12 miesięcy, obniżając ją do 330 zł co obejmuje do pięciu urządzeń.

najnowszym raporcie AV-Test , Bitdefender Internet Security zdołał złapać 100% ataków 0-dniowego złośliwego oprogramowania, a także uzyskał najwyższe oceny za ogólną ochronę i wydajność.

Kilka funkcji zostało usuniętych w najnowszej wersji, ale Bitdefender twierdzi, że było to spowodowane tym, że użytkownicy po prostu ich nie używali, więc jest mało prawdopodobne, aby ich przegapić. Dostajesz wieloplatformowy menedżer haseł, ale kontrola rodzicielska jest podstawowa, nie ma funkcji ochrony tożsamości, a VPN to tak naprawdę tylko wersja próbna, która pozwala mieć 200 MB danych dziennie. Musisz uaktualnić do pełnej wersji, jeśli potrzebujesz nieograniczonej ilości danych (ale są lepsze opcje w naszym zestawieniu VPN, jeśli jesteś gotów za nie zapłacić).

Ale jeśli po prostu potrzebujesz najwyższej klasy ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, jest to świetny wybór.

4. Eset Smart Security Premium

 • Plusy: Solidna ochrona przed złośliwym oprogramowaniem; Wiele ustawień dla zaawansowanych użytkowników
 • Minusy: Brak ochrony ID; Brak VPN
 • 168,51 zł (1 rok, 1 urządzenie)

Z pozoru ESET Smart Security ma prosty interfejs, który skrywa imponującą (ale także niezwykle złożoną) gamę funkcji.

Spośród nich tylko słaba kontrola rodzicielska i konfiguracja zapory sieciowej wymagającej remontu zawiodły stronę. Warto zauważyć, że nie ma możliwości monitorowania/ochrony tożsamości ani VPN.

Na szczęście podstawowa ochrona przed złośliwym oprogramowaniem – która obejmuje oprogramowanie anty-ransomware – jest absolutnie solidna i chociaż ma to trochę negatywny wpływ na wydajność, najgorzej jest podczas instalowania aplikacji – coś, czego nie robisz zbyt często.

Możesz uzyskać ESET Smart Security Premium za 168,51 zł na jedno urządzenie i jeden rok. Dodawanie licencji na dodatkowe urządzenia jest niedrogie, więc jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie, jeśli chcesz chronić więcej niż jeden komputer. Jeśli nie potrzebujesz menedżera haseł ani możliwości szyfrowania plików, folderów i dysków USB, wybierz ESET Internet Security 2022, który jest tańszy.

5. Kaspersky Security Cloud

 • Plusy: Doskonała ochrona przed złośliwym oprogramowaniem; ochrona ID
 • Minusy: Monitor sieci domowej nie jest tak przydatny
 • 199 zł (2 urządzenia, 1 rok)

Na pierwszy rzut oka wybór między Kaspersky Security Cloud a Kaspersky Total Security jest niewielki . Wszystkie główne wymagane narzędzia antywirusowe znajdują się w obu produktach, co czyni je dobrym wyborem.

Co ważne, Security Cloud zawiera adaptacyjną technologię zabezpieczeń, która automatycznie dostosowuje ustawienia na podstawie bieżących działań. Pomaga wykrywać nieautoryzowane urządzenia i podejrzane witryny, a także tworzyć silniejsze hasła i bezpiecznie nimi zarządzać.

Wersja Cloud Kaspersky Security nie została uwzględniona w najnowszym teście AV-Test , ale wersja Internet Security, która korzysta z tego samego silnika, uzyskała najwyższe oceny za ochronę, wydajność i użyteczność.

Kosztuje 279 zł za trzy urządzenia (w tym telefon komórkowy) przez rok.

Jak wybrać najlepsze oprogramowanie antywirusowe?

Internetowe oprogramowanie zabezpieczające, w tym oprogramowanie antywirusowe, wykrywa, a następnie zapobiega, rozbraja lub usuwa złośliwe aplikacje lub programy, które często określa się mianem wirusów.

Chociaż nadal nazywamy to programem antywirusowym, jest to tylko jedna cecha nowoczesnego oprogramowania zabezpieczającego Internet. Dzieje się tak, ponieważ bezpieczeństwo nie polega już tylko na zwalczaniu wirusów. Mimo że nadal istnieją, wirusy są tylko jednym z rodzajów złośliwego oprogramowania, które jest obecnie rozpowszechnione w sieci.

Prawdopodobnie ważniejsze jest bezpieczeństwo Twoich danych osobowych i ochrona Twoich plików przed oprogramowaniem ransomware. Exploity bezpieczeństwa nie polegają już na popisywaniu się hakerami masującym swoje ego, ale na zarabianiu pieniędzy.

Współczesny przestępca też nie musi być twardym hakerem. Mogą kupić całe oprogramowanie, którego potrzebują w ciemnej sieci, aby zrobić to prawie bez wysiłku.

To, czego potrzebujesz, to program antywirusowy, który ochroni Cię przed wirusami, oprogramowaniem ransomware i innymi rodzajami złośliwego oprogramowania (np. spyware). Najlepsze obejmują również ochronę tożsamości, ale niektóre są znacznie lepsze niż inne. Sprawdź, co tak naprawdę robią: czy będą monitorować więcej niż tylko kilka adresów e-mail?

Sieci VPN są często łączone z pakietami bezpieczeństwa, a tutaj musisz sprawdzić, ile danych pozwala wykorzystać miesięcznie lub dziennie. Nieograniczone jest najlepsze, a 200 MB dziennie nie jest tak naprawdę przydatne.

Rzadko można znaleźć dołączoną sieć VPN, która odblokuje usługi wideo, ale one istnieją (takie jak McAfee).

Poza tym wybierz program antywirusowy z funkcjami, które chcesz: kontrola rodzicielska, menedżer haseł i inne rzeczy. Ale oczywiście przeczytaj nasze recenzje, ponieważ powiedzą ci, czy te funkcje są dobre, czy nie.

Jak testujemy oprogramowanie antywirusowe

Każdy program z tej listy jest wart Twojej inwestycji. Różnice między kilkoma najlepszymi są stosunkowo niewielkie. Najważniejsze jest zainstalowanie jednego z nich.

Oczywiście sami instalujemy i używamy oprogramowanie, aby ocenić wrażenia użytkownika, a także przetestować wszystkie dodatkowe funkcje, które wykraczają daleko poza wirusy. Testowanie ochrony oferowanej przed złośliwym oprogramowaniem to jednak subtelna sztuka, która wymaga poważnej wiedzy. Z tego powodu korzystamy z wyników testów z niezależnych firm testujących, w tym z brytyjskich SELabs,  a także z niemieckich AV-Test.org i AV-Comparatives.  Każdy z nich rygorystycznie testuje produkty antywirusowe wielu wiodących firm zajmujących się bezpieczeństwem.

Wieloaspektowa procedura testowania sprawdza nie tylko, jak dobrze produkt antywirusowy może wykrywać złośliwe oprogramowanie przy użyciu tradycyjnych, w dużej mierze opartych na sygnaturach metod (tj. wykorzystując bazę danych znanych typów złośliwego oprogramowania), ale także jak skutecznie może blokować zupełnie nowe, nieznane złośliwe oprogramowanie złowione świeżo z dziczy. Firmy te sprawdzają również, jak dobrze produkty zabezpieczające oczyszczają się po infekcji, jeśli przedostanie się do niej złośliwe oprogramowanie.

Skupiliśmy się tutaj na płatnych produktach antywirusowych, ale możesz otrzymać darmowy program antywirusowy. Płatny program antywirusowy zwykle oferuje lepsze wsparcie techniczne i bardziej wszechstronne funkcje ochrony niż darmowe, ale darmowy jest darmowy, a niektóre darmowe pakiety mogą nadal zapewniać płatnym pakietom dobrą passę za swoje pieniądze. Pakiety zabezpieczeń internetowych idą jeszcze dalej, oferując firewall, kontrolę rodzicielską, ochronę przed kradzieżą tożsamości i nie tylko.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci nie zapomnij również używać trudnych do rozszyfrowania haseł. Sprawdź przydatny generator haseł aby zmienić swoje hasła już dziś.

← Wróć do bloga

Andrzej Krawczyk

Z wykształcenia informatyk, Andrzej jest entuzjastą oprogramowania i digital marketingu, a zarazem edytorem witryny MójStartup. Poza redagowaniem artykułów, Andrzej angażuje się w organizację konferencji i warsztatów, dzieląc się swoją wiedzą z innymi pasjonatami branży oraz wspierając startupy w ich rozwoju i skutecznym marketingu.