Poradniki

Jaki jest wpływ hostingu na pozycjonowanie SEO?

Uaktualnione 15 listopada, 2022

Andrzej Krawczyk

W jaki sposób hosting wpływa na SEO oraz jakich konkretnie funkcji należy szukać, chcąc hostować witrynę?

Witryny, które działają płynnie i szybko, mają większe szanse na uzyskanie lepszych rankingów wyszukiwania Google, a jest to możliwe tylko wtedy, gdy witryna jest hostowana na najwyższej klasy serwerze hostingowym. Często zadawane jest pytanie, czy host internetowy wpływa na SEO witryny, a odpowiedź brzmi: TAK!

Rzućmy okiem, w jaki sposób zły host internetowy wpływa na SEO witryny i dlaczego ważne jest, aby wybrać niezawodnego hosta pod swój projekt lub firmę.

4 czynniki hostingowe, które mogą mieć wpływ na SEO

Przy wyborze hosta należy wziąć pod uwagę te czynniki, ponieważ mogą one wpływać na SEO na różne sposoby.

1. Szybkość strony

Wszyscy wiemy, że szybkość strony jest czynnikiem rankingowym. Jak duży czynnik jest wciąż przedmiotem dyskusji (pomimo, że Google twierdzi, że jest to „malutki” czynnik ), ale nie o to tutaj chodzi.

Jeśli wybierzesz hosta internetowego bez wymaganej przepustowości, może to wpłynąć na prędkość wyświetlania strony. Rodzaj planu, który wybierzesz, również ma duże znaczenie.

Jeśli na przykład masz dużą witrynę z wiadomościami, nie chcesz hostować na wspólnym planie z ograniczoną przepustowością, która nie obsługuje przesyłania wiadomości z ostatniej chwili.

Musisz zdecydować, czy chcesz hosting współdzielony, wirtualny serwer prywatny, serwer dedykowany, czy skalowalne rozwiązanie hostingowe oparte na chmurze.

Wszystko to może być idealne dla SEO, w zależności od tego, co robi Twoja witryna i ile ruchu/zasobów potrzebuje.

2. Ograniczenia hostingu

Niektóre hosty internetowe mają dziwne ograniczenia. W przeszłości mieliśmy jednego klienta, który posiadał hosting na platformie, która nie dawała mu dostępu do własnych plików .htaccess. Mieli również limit 1000 przekierowań, które mogą wykonać, gdy teoretycznie powinno to być nieograniczone.

Ponownie, niekoniecznie ma to wpływ na samo SEO – ale może, w zależności od tego, co chcesz zrobić ze swoją witryną.

Upewnij się, że Twój host poradzi sobie ze wszystkimi zwykłymi, codziennymi czynnościami, które chcesz robić w swojej witrynie.

3. Lokalizacja

W przypadku sieci CDN , takich jak Akamai lub Cloudflare, lokalizacja hosta ma obecnie znacznie mniejsze znaczenie niż kiedyś.

Jednak to, co nadal ma znaczenie, jest po stronie prawnej i międzynarodowej. Jeśli chcesz prowadzić działalność na przykład w Chinach lub Rosji, najlepiej hostować witrynę w Chinach lub Rosji.

Jeśli chcesz robić coś, co jest nielegalne w niektórych krajach, ale nie w innych (takie jak handel bitcoinami, hazard sportowy lub krytykowanie niektórych członków rodziny królewskiej), upewnij się, że nie posiadasz hosting w krajach w których takie działania są zakazane.

Ponownie, te rzeczy nie są tak naprawdę SEO, ale z pewnością mogą wpłynąć na twój rozwój strony.

4. Czas pracy

To jest coś, o czym często rozmawialiśmy przy okazji hostingu w czasach dial-up i linii T1.

Obecnie nie stanowi to większego problemu z CDNS i nadmiarowością oraz takimi rzeczami, jak Microsoft Azure lub usługi w chmurze Amazon.

Tak, części Internetu i chmury czasami ulegają awarii i tak, powinieneś wybrać niezawodną firmę hostingową, która zminimalizuje przestoje. Ale tego typu problemy są zwykle tylko tymczasowe.

Rzeczy, które tak naprawdę nie mają znaczenia

Jedna rzecz, o której ciągle słyszę, to adresy IP klasy C. Ten temat był kiedyś bardzo popularny wśród spamerów, którzy chcieli ukryć swój spam przed Google.

Teoria była taka, że ​​jeśli wszystkie znajdują się w tym samym środowisku hostingowym, Google może je łatwiej znaleźć. Chociaż jest w tym trochę prawdy, odkryłem, że istnieje wiele łatwiejszych sposobów wykrywania sieci spamowych, które nie uwzględniają szumu i niepewności, kto może znajdować się na twoim serwerze.

Tagi analityczne i reklamowe, widżety społecznościowe, motywy i komentarze HTML już wcześniej rozdawały spam.

Google wie o tym, a także wie, że nie masz kontroli nad tym, kto jeszcze gospodarze w Twojej okolicy – ​​więc najprawdopodobniej nie będą mieć tego przeciwko tobie.

Jednym z moich innych zirytowań jest „___ hosting”, gdzie ___ to platforma taka jak WordPress, Angular, React, AEM lub Contentful lub jakikolwiek inny CMS/framework, którego chcesz użyć.

Jasne, niektórzy gospodarze się w tym specjalizują. Ale jeśli wiesz, co robisz, nie ma powodu, dla którego nie możesz wybrać konfiguracji serwera u żadnego dobrego hosta internetowego.

Możesz kontrolować system Windows/Linux lub Cpanel/Plesk lub dowolne oprogramowanie serwera aż do systemu operacyjnego, wersji PHP i MySQL (lub innego wybranego języka), aby uzyskać optymalną konfigurację dla tego, czego potrzebujesz.

← Wróć do bloga

Andrzej Krawczyk

Z wykształcenia informatyk, Andrzej jest entuzjastą oprogramowania i digital marketingu, a zarazem edytorem witryny MójStartup. Poza redagowaniem artykułów, Andrzej angażuje się w organizację konferencji i warsztatów, dzieląc się swoją wiedzą z innymi pasjonatami branży oraz wspierając startupy w ich rozwoju i skutecznym marketingu.

Nasz wybór nr.1
Hostinger

Hostinger wyróżnia niska cena. Za jedyne 3.99zł / miesiąc dostajemy 99.9% uptime, obsługę klienta 24/7 oraz darmowy certyfikat SSL.

82% zniżki na BLACK FRIDAY

Sprawdź już dziś