Recenzje Oprogramowania

ProtonVPN Recenzja 2024 – Opinie, Cena, Czy warto?

Uaktualnione 4 stycznia, 2024

Andrzej Krawczyk

Wyższe niż przeciętne koszty powstrzymują tę sieć VPN przed, ale jej zabezpieczenia prywatności mogą być dla niektórych warte swojej ceny.

Plusy i minusy

 • Co lubimy:
 • Silna reputacja firmy macierzystej
 • Multihop i dzielone tunelowanie
 • Open source
 • Co można poprawić:
 • Ograniczenia podczas torrentowania
 • Dostępna informacja na temat czasu rozpoczęcia i zakończenia połączenia VPN
 • Brak połączenia w Chinach

Trudno nie być pod wrażeniem długości, jaką posunął się Proton, aby wzmocnić prywatność i bezpieczeństwo w zarówno jego usługach ProtonVPN, jak i ProtonMail.

Czy to najlepszy VPN na rynku? Nie. Czy możesz go używać poza Chinami? Nie. Czy możesz z tym pograć? Eee – to zależy. Ale czy chcesz wysyłać swój ruch internetowy przez pamięć podręczną prywatnych serwerów ukrytych w podziemnym szwajcarskim bunkrze? TAk. Oczywiście, że tak. Wszyscy robimy.

Chociaż jego koszt jest wyższy niż w przypadku innych najlepszych rywali VPN, polecam ProtonVPN ze względu na wysokie standardy produktów i zaangażowanie w przejrzystość.

Czytaj więcej: Najlepsze usługi VPN

Prędkość

 • Średnia utrata prędkości: 9%
 • Liczba serwerów: 1050
 • Liczba lokalizacji serwerów: 54 kraje

Przeprowadziliśmy nasze testy prędkości w ciągu trzech dni z dynamicznymi adresami IP, korzystając zarówno z połączeń bezprzewodowych, jak i Ethernet – jeden lokalizacja oferowała wolniejsze prędkości szerokopasmowe, a druga oferowała wyższe prędkości za pośrednictwem Internetu światłowodowego. W przypadku każdego testu prędkości wyniki będą zależeć od lokalnej infrastruktury, a hiperszybka usługa internetowa zapewnia wyższe wyniki testów prędkości.

To jeden z powodów, dla których jesteśmy bardziej zainteresowani testowaniem utraty prędkości (która w przypadku większości sieci VPN wynosi zwykle połowę lub więcej) zarówno w przypadku szybkich, jak i wolniejszych typów połączeń, a także korzystaniem z narzędzi takich jak Speedtest.net, aby wyrównać szanse . W przypadku ProtonVPN zauważyłem tylko 9,6% spadku prędkości w porównaniu ze średnimi prędkościami taktowanymi bez VPN.

Podstawowe prędkości ProtonVPN sprawiły, że wyprzedził większość naszej listy testowanych usług i znalazł się na drugim miejscu za ExpressVPN, który podczas ostatniego testowania odnotował spadek prędkości o mniej niż 2%. Jeśli chodzi o testy prędkości, to znacznie wyprzedza nasze ostatnie testy dla Surfshark i NordVPN (dla których średnia utrata prędkości wynosi odpowiednio 27% i 32%). Podobnie jak Surfshark, ProtonVPN osiągnął tego rodzaju prędkości dzięki stosunkowo mniejszej flocie serwerów niż jego więksi konkurenci.

Punkt sporny dotyczący prędkości był jednak potrójny. Czas wymagany do połączenia się z serwerem był dłuższy niż w przypadku innych testowanych przeze mnie usług. Zauważyłem pewne większe niż zwykle różnice w szybkości wysyłania i pobierania. A czasy pingowania (jak długo zajmuje trochę danych podróż w obie strony z Ciebie do miejsca docelowego iz powrotem) wzrosły w pięciu testowanych regionach, co sugeruje potencjalne problemy z opóźnieniami. Ten ostatni element może utrudnić Ci korzystanie z VPN do gier, ale ogólne prędkości były na tyle wysokie, że nie powinieneś mieć problemu z funkcjonalnym torrentowaniem za pośrednictwem jednego z czterech serwerów peer-to-peer.

Ogólną prędkość szczytową osiągnięto na serwerach w USA na poziomie 214 Mb/s w rundzie testowej z prędkościami innymi niż VPN w latach 70-tych. Amerykańskie serwery zajęły ogólnie najszybsze miejsce wśród testów, ze średnią prędkością pobierania 92 Mb/s w porównaniu z naszymi ogólnymi średnimi prędkościami bez VPN wynoszącymi 83 Mb/s.

Serwery w Wielkiej Brytanii znalazły się na drugim miejscu z około 85 Mb/s, osiągając 206 Mb/s. Za nimi uplasowały się serwery australijskie z szybkością 73 Mb/s, które pokonały te w Paryżu, Berlinie (łączna średnia około 65 Mb/s) i 61 Mb/s w Singapurze.

pv-secure-core-mac-view
W naszych testach ProtonVPN spowodował tylko około 9% utraty prędkości Internetu.

Bezpieczeństwo i prywatność

 • Jurysdykcja: Szwajcaria
 • Szyfrowanie: AES-256-GCM, RSA-2096,Perfect Forward Secrecy
 • Nie wykryto przecieków
 • Zawiera przełącznik ‘kill-switch’, IPv6 i ochrona nieszczelności DNS

Jest natychmiastowe odwołanie w idei VPN z jurysdykcji bezpiecznie wewnątrz legendarnego neutralność granicy szwajcarskiej. Szwajcaria nie jest formalnym członkiem ani międzynarodowych umów dotyczących udostępniania danych wywiadowczych Five Eyes, Nine Eyes, ani 14 Eyes. Nie jest formalnym państwem członkowskim UE ani EOG i jako takie jest często zwolnione z przepisów RODO dotyczących przechowywania danych. Międzynarodowa prywatność Szwajcarii sięga daleko poza jej tradycyjny system bankowy i do podstawowych praw do prywatności danych osobowych zawartych w jej konstytucji.

Gdyby to nie było wystarczająco osadzone, ProtonVPN ma pamięć podręczną 40 prywatnych serwerów, których używa do typu funkcji wieloskokowej VPN, zwanej Secure Core, która jest przechowywana w dawnej islandzkiej bazie wojskowej, podziemnym szwedzkim centrum danych i dawny schron przeciwatomowy armii szwajcarskiej 1000 metrów pod powierzchnią. Funkcja multiprzeskoku, taka jak ta, przeskakuje Twoje połączenie przez wiele krajów, aby ukryć swój ślad.

Jeden mały problem: większość floty serwerów ProtonVPN jest wydzierżawiona, a Szwajcaria nie jest bezpiecznym miejscem do nadzoru danych, jak kiedyś.

Po wyniku krajowego referendum w 2016 r. rząd kraju ma teraz prawo do podsłuchiwania własności prywatnej, podsłuchiwania linii telefonicznych i monitorowania ruchu internetowego w imię walki z terroryzmem. Nie jest jasne, ile danych zebranych w ramach rozszerzonego organu nadzoru trafia w ręce krajów Five Eyes . Warto jednak zauważyć, że szwajcarski system nadzoru międzynarodowej komunikacji Onyx przechwytuje dane wywiadowcze od co najmniej 2000 r., na długo przed tym, jak wysiłki w tym kraju na rzecz zwalczania cyberprzestępczości jeszcze bardziej pogłębiły pewne międzynarodowedzieleniem się danymi wywiadowczymi relacje związane z. A Szwajcarzy nie są odporni na operacje wywiadowcze USA odbywające się w ich granicach.

To jeden z powodów, dla których nie podoba mi się to, że ProtonVPN rejestruje znaczniki czasu sesji połączeń (nawet jeśli weryfikują tylko poświadczenia logowania do konta, a dane są anonimizowane i nadpisywane przez każdą kolejną sesję). Ale jest to również powód, dla którego uwielbiam politykę przejrzystości ProtonVPN: jest całkowicie open-source z rutynowo publikowanymi audytamii zawiera wbudowaną trasę do VPN do serwerów Tor.

Jego szyfrowanie to standardowe AES-256, a jego aplikacje unikają przestarzałych protokołów i domyślnie używają OpenVPN. Możesz używać protokołu IKEv2 w aplikacji na Androida, ale Proton mądrze wyeliminował korzystanie z mniej bezpiecznych opcji, takich jak PPTP i L2TP, które wciąż są wykorzystywane przez niektóre sieci VPN. Obsługuje również Perfect Forward Secrecy, co oznacza, że ​​często zmienia klucze szyfrowania, aby uniknąć naruszeń bezpieczeństwa. Firma oferuje przydatną funkcję wyłącznika awaryjnego, która zapobiega wyciekowi danych sieciowych poza bezpieczny tunel VPN w przypadku awarii połączenia VPN.

Podczas naszych testów nie wykryto żadnego adresu IP, DNS ani innych wycieków danych potencjalnie identyfikujących użytkownika, a ProtonVPN oferuje funkcje ochrony przed wyciekiem IPv6 i DNS. Wydaje się jednak, że usługa zablokowała się w Chinach, uniemożliwiając połączenie.

Koszt

 • Użyteczność: Prawie zerowa krzywa uczenia się
 • Platformy: Windows, Android, MacOS, iOS, Linux i obsługa routera
 • Cena: 8 USD miesięcznie (96 USD rocznie)
 • Liczba jednoczesnych połączeń: 10

ProtonVPN nie nakłada ograniczeń danych i umożliwia nieograniczone przełączanie serwerów. Nie miałem też problemów z korzystaniem z niego, aby uzyskać dostęp do Netflix i innych serwisów streamingowych. Interfejsy pulpitu i aplikacji są atrakcyjnie minimalne z przyjazną dla użytkownika funkcją mapy i wieloma opcjami do zbadania pod maską.

Pod względem ceny standardowy pakiet ProtonVPN, zwany Plus, kosztuje 8 USD miesięcznie (96 USD rocznie). Ta cena jest wyższa niż naszego Editors’ Choice VPN, ExpressVPN, którego najlepszy plan kosztuje 6,67 USD miesięcznie za pakiet roczny. ProtonVPN jest również pobity w cenie dzięki dwuletniemu planowi NordVPN w wysokości 2.99 EUR miesięcznie.

ProtonVPN oferuje również bezpłatną wersję usługi i wersję za 4 USD miesięcznie, ale ponieważ w tych opcjach brakuje typowych niezbędnych funkcji VPN, nie są one naprawdę warte rozważenia. Te brakujące funkcje obejmują zmniejszone prędkości, brak dostępu do zablokowanych treści lub serwerów Secure Core oraz brak funkcji Tor-over-VPN. (Nigdy nie polecamy darmowych VPN, bez względu na to, jak silny może być płatny produkt tej samej firmy.)

Wraz z kredytem lub debetem możesz zapłacić za usługę ProtonVPN za pomocą PayPal lub Bitcoin i mieć pewność 30-dniowego zwrotu pieniędzy gwarancja. Proton oferuje również siedmiodniowy bezpłatny okres próbny. Witryna oferuje wsparcie na czacie 24/7 oraz sporą ilość artykułów i samouczków pomocy technicznej.

← Wróć do bloga

Andrzej Krawczyk

Z wykształcenia informatyk, Andrzej jest entuzjastą oprogramowania i digital marketingu, a zarazem edytorem witryny MójStartup. Poza redagowaniem artykułów, Andrzej angażuje się w organizację konferencji i warsztatów, dzieląc się swoją wiedzą z innymi pasjonatami branży oraz wspierając startupy w ich rozwoju i skutecznym marketingu.